algebra (word problem)

posted by .

you are in charge of bringing snacks to a picnic. you decide to buy grapes and pretzels. the grapes are $2.39 per pound and the pretzels cost $1.89 a bag. you have $11 to spend. write an equation that models to different amounts of grapes and pretzels that you can buy.

I think I need to write this in y=mx+b formula.. if that's possible..

y=-0.79x+4.60

is that right?

thanks in advance

  • algebra (word problem) -

    You would first of all have to define what the x and y represent.
    From your equation I concluded that
    y is the number of pounds of grapes and x the number of pounds of pretzels.

    Why is it necessary to change the equation to the form you have, I would write it as
    189x + 239y = 1100

    Your equation is correct.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. English

    Does Pretzels have fat? they only have 4 grams of fat! hope this helps! Thank you for using the Jiskha Homework Help Forum. It is not the fat but the SALT that most people worry about, as it may raise blood pressure. However, there
  2. Math.

    Ashanti and Maria went to the store to buy snacks for their back to school party. They bought bags of chips, ptetzels, and nachos. They bought three times as many bags of pretzels as bags of chips, and two fewer bags of nachos than …
  3. accounting

    Can somebody help me figure out how to calculate the profit or loss on 12,000 bags and 25,000 bags in this problem?
  4. health

    Healthy Foods, Inc., sells 50-pound bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000, while the variable costs of the grapes are $.10 per pound. a. What is the break-even point in bags?
  5. fin 200

    Healthy food, sell 50-pound bags of grapes to the military for $10.00 a bag. The fixed cost of this operation are $80,000, while the variable cost of the grapes are $.10 per pound. what is the degree of operating leverage at 20,000 …
  6. Break-Even Analysis

    Healthy Food, Inc., sells 50-pound bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000, while the variable coast of the grapes are $.10 per pound.
  7. physics

    B. You can get 28 oz of spicy pretzels for $4.40, or you can get 16 oz of regular pretzels for $2.30. 1. Which is a better deal?
  8. math

    rebecca bought 1 1/2 pounds of grapes, they cost her $3.72 per pound. What was the total cost of her grapes?
  9. math

    Mr. Angulo buys 5/8 pound of red grapes and 3/8 pound of green grapes. How many pounds of grapes did mr.angulo buy in all?
  10. math

    Which answer describes the calculations that could be used to solve this problem?

More Similar Questions