Chemistry

posted by .

Are these correct?

1. What is the formula mass for Mg(ClO3)2?
mg=24.31
cl=35.45 x 2 = 70.9
o=16 x 6 = 96
24.31+70.9+96= Answer:191.2 amu

2.How many molecules of CO2 are in 4.5 moles of CO2?
4.5 x 6.022 x10^23=Answer 2.7x10^24

3.How many grams are in 9.21 moles of H2CO3?
h=1.008 x2=2.016
c=12.01
o=16 x3=48
2.016+12.01+48=62.026g/mol
62.026 x 9.21=Answer 571g

4.How many moles are present in 88.2 grams of NaCl?
na=22.99
cl=35.45
22.99+35.45=58.44g/mol
88.2/58.44= Answer 1.51 mol

5. The percent composition of water is
A. 7% H, 33% O
B. 2 H, 1 O
C. 11% H, 89% O
D. 2 H, 16 O
E. 5.9%H, 94.1%O

water=h2o
h=1.008 x 2=2.016
0=16
2.016+16=18.016
2.016/18.016= 11%
16/18.016=89%
Answer= C. 11% H, 89% O

Thank you for the help. This has been a challenging chapter for me and I want to make sure I am doing it correctly.

  • Chemistry -

    Looks like #5 got cut off

    water=h2o
    h=1.008 x 2=2.016
    0=16
    2.016+16=18.016
    2.016/18.016= 11%
    16/18.016=89%
    Answer= C. 11% H, 89% O

    Thank you for the help. This has been a challenging chapter for me and I want to make sure I am doing it correctly.

  • Chemistry -

    All of these look ok to me.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. chem

    Will someone help me with this problem, please?
  2. chemistry help

    Determine the number of moles of each specified atom or ion in the given samples of the following compunds.( Hint: the formula tells you how many atoms or ions are in each molecule of formula unit.) a. O atom in 3.161x10^21 molecules …
  3. chemistry

    Determine the number of moles of each specified atom or ion in the given samples of the following compounds.( Hint: the formula tells you how many atoms or ions are in each molecule of formula unit.) a. O atom in 3.161x10^21 molecules …
  4. chemistry need help

    Determine the number of moles of each specified atom or ion in the given samples of the following compounds.( Hint: the formula tells you how many atoms or ions are in each molecule of formula unit.) a. O atom in 3.161x10^21 molecules …
  5. chemistry

    8.What is the mass of 4.56 moles of sulfur dioxide?
  6. Chemistry

    Which of the following contributes to the bubbling from a cold can of soda when left standing at room temperature. Choose all that apply. 1) the initial rush of CO2 out of the can drags other CO2 molecules out of the solution. 2) the …
  7. Chemistry

    1. How many moles of Al(CN)3 are in 199 g of the compound?
  8. Chemistry

    1. How many moles of Al(CN)3 are in 199 g of the compound?
  9. chemistry

    A Can of CO2 contains 5.75gmolecules of CO2. Calculate (a)number of moles of CO2 (b) mass of CO2.
  10. Chemistry

    UMM.. I keep coming up with the wrong answer?

More Similar Questions