math

posted by .

6 lollies and 3 icecreams cost £8.52
3 icecreams and 6 drinks cost £9.24
What would the cost of 1 lolly, 1 icecream and 1 drink be?

  • math -

    add the two equations:

    6lol+6cream+6drinks=8.52+9.24

    divide both sides of the equation by 6

  • math -

    Thank you

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I did the first part how would i graph it. Problem: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b , in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). …
  2. accounting

    # 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above?
  3. microeconomics

    Aneeta spends all her pocket money on chocolates(x)and icecream(y). Her utility function is U(x,y)= min(4x,2x+y). Aneeta consumes 15 chocolates and 10 icecreams. The price of chocolates is Rs.10. Find out her pocket money.
  4. Math

    There is exactly the same number of lollies in 10 different colours in a jar. (There are thousands of each lolly) If one lolly is picked out , the probability of being one colour is 1/10 and the second being same colour is also 1/10 …
  5. Maths

    6 lollies plus 3 ice creams cost £8.52. 3 ice creams plus 6 drinks cost £9.24. Find out individual cost of each item
  6. Algebra/Math

    A group of parents is going to sell specialty coffee drinks including espresso, lattes, cappuccinos and mochas. It cost $250 to rent the equipment, which is a fixed cost. Additionally, the ingredients for each drink (x) cost $0.25. …
  7. Algebra

    The average cost per drink can be found by dividing the total cost (.25x+250=total cost) by the number of drinks sold (x). Write an equation that shows the average cost per drink.
  8. epoka university

    1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost
  9. math

    The production costs for 4 lollies is 9.55 strawberry, 8.70 orange, 9.99 grape, 6.30 bubblegum. The packaging is the same for all lollies at 5.00 per lolly. Owners like to add 25% markup on their stock. Calculate the retail price of …
  10. Math

    Madison and Jim paid $21.08 for 1 large pizza,2 salads With the same price,and 2 drinks With the same price. The pizza cost $11.70,wich was 3 times as much as the cost of one salad.They also used a coupon for $2 off their purchase. …

More Similar Questions