Algebra

posted by .

The neighborhood skateboard club is starting a fundraiser in order to buy more skateboards. They have decided to sell logo mugs. The Mugs on Mugs Company offers to supply mugs to the club for $3.75 each plus a $55 process and handling fee. The Punny-Cups Company offers to supply mugs to the club for $5.05 each plus a $10 process and handling fee. How many mugs would they have to buy to make the cost the same from both companies? Round your answer up to the nearest one mug. Define two variables, write a system of equations, and solve the system by graphing on your own paper to find the number of mugs. Include the intersection point in your explanation.

Can someone tell me how to set this up?

  • Algebra -

    "The Mugs on Mugs Company offers to supply mugs to the club for $3.75 each plus a $55 process and handling fee. "

    Mugs(n) = 55 + 3.75n

    "The Punny-Cups Company offers to supply mugs to the club for $5.05 each plus a $10 process and handling fee. "

    Punny(n) = ??

    Can you take it from here?

  • Algebra -

    Well, does it mean that n has to be the same for both?

  • Algebra -

    These are separate functions (straight lines) that you would graph. For a particular of n, you would have a value (cost) for each function, which allows you to compare prices according to the quantities of mugs to be ordered.

    The crossing of the two lines is the point where the companies charge the same price.

    See also previous response by Mr. Pursley.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. help please(:

    The neighborhood skateboard club is starting a fundraiser in order to buy more skateboards. They have decided to sell logo mugs. The Mugs on Mugs Company offers to supply mugs to the club for $3.75 each plus a $55 process and handling …
  2. Math cont.

    The neighborhood skateboard club is starting a fundraiser in order to buy more skateboards. They have decided to sell logo mugs. The Mugs on Mugs Company offers to supply mugs to the club for $3.75 each plus a $55 process and handling …
  3. 6th Grade

    Mary makes mugs.She makes 2 sizes of mugs:a small mug that she sells for $2.50 and a large mug that she sells for $5.75.Yesterday Mary made $56.Before she opened her shop in the morning,she had 200 mugs in her inventory.At the end …
  4. Math

    A cafe holds 300 coffee mugs. 175 of those coffee mugs do not have handles. Estimate the percent of mugs that have handles.
  5. Math

    A club is selling mugs with three different sports logos. The club sold 2(4m-25) football mugs, 2(4m-15) basketball mugs, and 4m+38 soccer mugs. Which expression represents the total number of mugs that the club sold?
  6. Math

    3. Kay and SImon bought mugs at the gift shop. Simon bought 6 more mugs than Kay. Together they bought 32 mugs. Write an expression for each of them. Kay: x Simon: x + 6 Use an equation to find the number of mugs Kay bought and the …
  7. Math

    Manuela is having mugs made for a fundraiser. The cup company will make them for $4.50 each with no set-up charges. Write and solve an equation to find how many mugs Manuela can have made for the two company prices to be the same. …
  8. Algebra 2 honor

    a souvenir shop sells about 300 coffee mugs per month for $7.50 each. the shop owner estimates that for each $0.75 increase in the price, he will sell about 15 fewer coffee mugs per month. a. how much should the owner change for each …
  9. Math

    For an art exhibit, Craig has to choose 3 ceramic mugs out of the 7 that he made over the summer. In how many ways can he arrange these 3 mugs in a row?
  10. Math

    joe buys mugs for $2.50 each. If he sells them for $4, he can sell 60 mugs a week. For every 50 cents increase in price, he sells 6 fewer mugs per week. Determine the price which will maximize Joe's profits.

More Similar Questions