Algebra1

posted by .

Sally bought some ordinary pencils and 4 times as many special pencils. Each ordinary pencil cost $0.20 and each special pencil cost $0.35. She spent $14.40. How many of each pencil did she buy?

Please show me how you got your answer. Thank you.

  • Algebra1 -

    Suppose sally bought x no of ordinary prencils.
    Therefore, she 4x no of special pencils.
    Expenditure on ordinary pencil = $0.20*x
    Expenditure on special pencils = $0.35*4x

    o.20*x+ 0.35*4x = 14.40
    x= 26

    so she bought 26 ordinary pencil and 4*26=104 special pencil.

  • Algebra1 -

    thanks for your help!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math (prealgebra)

    the cost of apen is 3 times the cost of a pencil. the cost of 4 pencils and 3 pens is $9.75. what is the cost of a pencil?
  2. math

    Jenifer bought 2 notebooks and a pencil.One notebook cost twice as much as the other.The pencil cost $.30.She spent $ 6.75.How much did each note book cost?
  3. algebra

    Rachael bought 12 pencils and 7 markers for $5.36, and later bought 8 pencils and 5 markers for $3.68. Find the cost of each pencil and marker.
  4. maths-urgent

    Arjun spent Rs.12 to purchase some pens and pencils.The cost of a pen and pencil are in the ratio 3:2. the total cost of a pen and a pencil is Rs. 3. if the total number of pens and pencils he purchased is7, find the number of pens …
  5. linear equation and one variable

    A pen costs 7 times as that of a pencil. If raju buys 3 pencils and 2pen what is the cost of pen and pencil
  6. Math

    Pail has just enough money to buy 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencil. Each eraser costs 30 cents. How much does each pencil cost?
  7. Math

    a box of pencils cost the same as 11 erasers and 7 pencils. a box of erasers cost the same as 6 erasers and a pencil. a box of empty boxes and an erasers cost the same as a pencil. given that boxes cost a penny and each of the boxes …
  8. Math

    A pencil, eraser and notebook cost a total of $1. If a pencil costs more than 2 erasers, 8 erasers cost more than 3 notebooks, and 5 notebooks cost more than 6 pencils, find the cost of a pencil. I don't know what to do. please help!!!!
  9. math

    Theresa has a chose of which pack of pencils to buy. At the store 20 pencils cost $4.00, or 12 pencils for $2,70. A) which is the better buy based on its cost per pencil?
  10. math

    Paul has $20 to buy either 5 erasers and 30 pencils or 10 erasers and 24 pencils. Each eraser cost $0.30 and each pencil cost $0.60. How much will each option cost?

More Similar Questions