math

posted by .

A store sells 28 ounces of peanut butter for $2.24. The store also sells 32 ounces of the same peanut butter for $2.40. Which is the better buy?

  • math -

    2.24 / 28 = $0.08 per ounce

    $2.40 / 32 = $0.075 per ounce

  • math -

    23462838438292753738375473434826284840383647038373728474738474820294847291010384748292038374744747472910000001234567880012490

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    a store cells 26 ounces of sphagetti sauce for $1.17. the store also sells 34 ounces of the same sauce for $1.36. which is the better buy?
  2. math

    whats the unit rate: 882 yd in 9 secs A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best buy, based on the cost per unit. 14 ounces for $1.44 20 ounces for $1.88 30 ounces for $3.48 38 ounces for …
  3. math

    a peanut butter jar has a height of 5.9in and diameter of 3.6 in. one cubic inch holds 0.45 oz of peanut butter. How many ounces will fit in the jar
  4. algebra

    -A store sells 28 ounces of peanut butter for $2.24. The store also sells 32 ounces of the same peanut butter for $2.40. Which is a better buy?
  5. Math

    ted sells his homemade peanut butter for 1.60 a jar at the local farmers Market the jar is 8 cm in diameter and 10 cm high he decides he will also sell peanut butter in jats that are 16 cm in diameter and 20 cm high.What should he …
  6. math

    in a grocery store, butter is sold in “sticks” that are shaped like little bricks. The weights of these sticks are like draws at random with replacement from a population with average 4 ounces and SD 0.2 ounces. The grocery store …
  7. math

    A store finds out that 5 out of every 9 customers prefer new extra crunch peanut butter. If the store sells 90,000 jars or regular peanut butter, how many jars of new x crunch should it produce ,and how many of regular should it produce …
  8. math

    In a recent survey, 30% of the people polled stated that they preferred the taste of a low-fat peanut butter and would but it. Based on this survey, how many people in a city of 200,000 people who eat peanut butter would be expected …
  9. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?
  10. math

    Peanut butter cookies. 1 3/8 cup of butter and 5/8 cup of peanut butter. How much more butter is needed than peanut butter?

More Similar Questions