math

posted by .

if you have 5 candy bars and have to share them with 20 people but 1/4 of the people gave up 50% of the total number of people. what % of the people had no candy? how many of the total had more than their share? How much was the original share every one suppose to get?

  • math -

    if you have 5 candy bars and have to share them with 20 people

    but 1/4 of the people gave up 50% of the total number of people.
    ______________________


    Please proofread your question for punctuation and words that you may have omitted.

    It makes no sense as you posted it.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    There's a bowl full of candy bars. Mike takes1/3 of the candy bars but returns 4. John then takes 1/4 of what was left but returns 3 , and Henry took 1/2 of the remainder but returned 2. The bowl had 17 candy bars left. How many candy …
  2. Math word problem

    Ryan collected 43 candy bars on Halloween he gave 15 of them to his father andhe gave his mother ten less candy bars than he gave his father. Then Ryan ate 4 of the candy bars . Hwo many Andy bars does he have left ?
  3. Math

    Jeremy drinks 2 pints of milk every 3 days How much milk would Jeremey drink in 60 days?
  4. Math

    At a grocery store candy bars are priced 4 for $2.00. LaWanda needs 12 candy bars for a party which equation can be used to find P the total price of 12 candy bars P=12 divided by 2
  5. Math

    Jason has to sell a box of candy bars for a fundraiser. Yesterday he sold 1/3 of the total number of candy bars that came in the box, and today he sold 3 candy bars. If his sales for these two days was 11/30 of the total number of …
  6. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 …
  7. MATH CHECK ANSWERS

    please check my answers ! 21. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Indicate which option is the better buy. Option I: 10 candy bars for $6.75 Option II: 12 candy bars for $7.25 …
  8. math

    Five people share these four candy bars . what fraction does each share?
  9. Math

    Hi can you please help me with these math questions?
  10. Math

    Shelby made $200 from selling candy bars, Large x, candy bars sell for $4 each and smaller y, candy bars for $2 each. Write an equation to represent how many of each type of candy she sold to earn the $200.

More Similar Questions