Post a New Question

math 115

posted by .

1. determine whether the pair of fractions is proportional 4/6=8/12 yes, is this correct/
2. find the unit price for the item.$54.70 for 5 shirts $10.94 unit. is this correct?

  • math 115 -

    1. Correct.

    2. Correct.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. unit rate

    the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a. $3.95 for a 20oz. b.$4.29 for a 24 oz. c.$2.25 for a 12 oz. Divide the price by the weight in ounces for …
  2. Computer programming

    Ok so the question is this: the manager of the Super Supermarket would like to be able to compute the unit price for products sold there. To do this, the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and …
  3. Math

    Please double check me Find each rate 240 pounds of fertilzer divide by 6 lawns Answer: 40 lbs/lawns Which is the better buy: 5lb of sugar for $4.75 or 20lb of sugar for $19.92 Answer 5lb Write the following proportions If Maria hit …
  4. math

    Determine whether the pair of fractions is proportional: 4/13=8/26
  5. Math

    Determine whether each pair of fractions is proportional. 5 75 _ ?
  6. math

    Determine whether each pair of fractions is proportional.. 5/12 = 8/20 find each unit rate 657,200 libary books/5,200 students
  7. math

    Find three brands of a grocery item that you purchase and figure the price per unit (i.e., per ounce or pound) for each brand. Provide the item and for each brand of the item the bulk cost, unit quantity, and unit cost.
  8. computers

    compute the unit price for products sold the program should input the name and price of an item and its weight in pounds and ounces. Then it should determine and display the unit price write a pseudo code program that will allow a …
  9. Math

    Mrs. Jacobson wants to order toy instruments to give as prizes to her music students. The table shows the prices for various order sizes. Whistles 25 items=$21.25 50 items=$36.00 80 items=$60.00 Kazoos 25 items=$10.0 50 items=$18.50 …
  10. Math

    My Shopping List 1. Please describe how to find a unit price. * a price for foodstuffs, stated or shown as the cost per unit, as per pound, per kilogram, per dozen, Contemporary definitions for unit price Expand. noun. the cost of …

More Similar Questions

Post a New Question