Math

posted by .

Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle and the price of cheese is $4 per pound. The last bottle of wine added 50 units to Bridget's utility, while the las pound of cheese added 40 units
a. Is Bridget making the utility-maximizing choice, Why or Why not?
b. If not, what should she do instead?

  • Math -

    I'm not sure what these utility units are, but think of the following:

    $10 bottle of wine = 50

    This is $.20/unit.

    $4 of cheese = 40

    This is $.10/unit.

    Does this help with your problem?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics, Marginal Utilities

    Help Economyst.... 1) I think I get this one but maybe n not?
  2. managerial econ

    Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle, and the price of cheese is $4 per pound. The last …
  3. economics

    Bridget has limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle, and the price of cheese is $4 per pound. The last bottle …
  4. Economics

    Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle, and the price of cheese is $4 PER POUND.The last bottle …
  5. macro econ

    Need help if bridget has wine and cheese. 4 bottle of wine at 10.00 and 4lbs of chesse 4.00. The last bottle of wine added 50 units to bridgt utility, while the last pound of cheese added 40 units. Is bridget makeing the utility maximaizing …
  6. Economics

    Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle, and the price of cheese is $4 per pound. The last …
  7. economics

    Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $ 10 per bottle, and the price of cheese is $ 4 per pound. The last …
  8. Manageral Economics (Economyst Only Please)

    Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $ 10 per bottle, and the price of cheese is $ 4 per pound. The last …
  9. home economics

    Bridget has a limited income and consumes only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle, and the price of cheese is $4 per pound. The last …
  10. Economics

    Bridget has a limited income and consumers only wine and cheese; her current consumption choice is four bottles of wine and 10 pounds of cheese. The price of wine is $10 per bottle and the price of cheese is $4 per pound. The last …

More Similar Questions