maths

posted by .

Could you please help? Thank you.
Karen goes to the fruit shop and buys brocoli and carrots. She paid twice as much for the brocoli as the carrots even though she got half the weight. If the total bill was $4.50 and the carrots were 50 cents a kilo how much per kilo did she pay for the brocoli?

  • maths -

    When broccoli costs twice as much for half the weight, the cost per pound is four times that of carrot. So cost of broccoli cost 4 * 0.50$ = $2.00 per kilo.

    Note: the $4.50 is used to distract the logic of the calculations and is not used to calculate the unit price of broccoli.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. macro economics

    Suppose that the residents of Veggieland spend all of their income on cauliflower, broccoli, and carrots. In 1998 they buy 100 heads of cauliflower for $200,50 bunches of broccoli for $75, and 500 carrots for $50. In 1999 they buy …
  2. economics help!!!

    5.1998 Price Quantity cauliflower $200 100 broccoli $ 75 50 carrots $ 50 500 Total $325 Weight of each good weight for cauliflower 200/325= 0.61532 weight for broccoli 75/325= 0.2307692 weight for carrots 50/325=0.1538461 Prices in …
  3. Math 543 HELP!!

    Randy had a sheep that started eating more and more as each day passed. On July 1, Randy’s sheep ate 5 carrots. On July 2, Randy’s sheep ate 11 carrots. On July 3, the sheep ate 18 carrots. How many carrots will the hungry sheep …
  4. math

    Randy had a sheep that started eating more and more as each day passed.On July 1,Randy’s sheep ate 5 carrots. On July 2,Randy’s sheep ate 11 carrots. On July 3, the sheep ate 18 carrots. How many carrots will the hungry sheep eat …
  5. math

    Bonita bought 2 and 1/5 kg of potatoes and 1 and 1/2 kg of carrots. How much more potatoes than carrots did she buy?
  6. Algebra

    A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did A buy?
  7. Math

    Randy had a sheep that started eating more and more as each day passed. on the first day, Tandy's sheep ate 5 carrots. On the second day, Randy's sheep ate 11 carrots. On the third day, the sheep ate 18 carrots. And on the fourth day, …
  8. Math

    Jill bought so e carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did she buy?
  9. maths

    Eugene spent half his money in one shop and half of what was left in another shop. He then had€1.25. How much had he in the beginning. I am not sure if I got it right so O got €5.00\€6.25. So please do show your rough work and …
  10. math

    Mrs. Herby bought some carrots. She put 2/5 of them on a platter and the rest in a plastic bag. If there were 8 carrots on the platter, how many carrots were there in the plastic bag?

More Similar Questions