math(LP)

posted by .

sorry here again..
never mind the table i said...sorry
The cheesy company produces two types of cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 120 ounce containers, which are then sold to distributors throughout northeast. The regular blend contains 80% mild cheddar and 20% extra sharp, and Zesty blend contains 60% mild cheddar and 40% extra . This year, a local diary cooperative has offered to provide up to 8100 pounds of extra sharp cheddar cheese for $80 per pound. The cost to blend and package the cheese spreads, excluding the cost of the cheese, is %10 per container,If each container of regular is sold for $1000 and each container of Zesty should the New England produce?Formulate the LP, Solve it using graphical method and then interpret the result

thank you very much

  • math(LP) -

    OK, do it graphical as I stated, with the axis I suggested.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. linear programing.

    The cheesy company produces two types of cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 120 ounce containers, which are then sold to distributors throughout northeast. The regular blend contains 80% mild …
  2. math(LP)

    sorry here again.. never mind the table i said...sorry The cheesy company produces two types of cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 120 ounce containers, which are then sold to distributors throughout …
  3. Math

    A deli offers its cheese sandwich with various combination's of mayo, lettuce, tomatoes, pickles, and sprouts. 5 types of cheese are available. How many different cheese sandwiches are possible?
  4. Math-Probability

    A deli offers its cheese sandwich with various combinations of mayonnaise, lettuce, tomatoes, pickles, and sprouts. 8 types of cheese are available. How many different cheese sandwiches are possible?
  5. math for educators

    A deli offers its cheese sandwich with various combinations of mayonnaise, lettuce, tomatoes, pickles, and sprouts. 11 types of cheese are available. How many different cheese sandwiches are possible?
  6. Math

    A deli offers its cheese sandwichs with various combinations of mayo, lettuce, tomatos, pickles, sprouts. 11 types of cheese are available. How many different cheese sandwichs are possible. * You can only use one type of cheese on …
  7. statistics

    4. A researcher is interested in comparing tastiness of different kinds of cheese in grilled cheese sandwiches. The researcher expects that Cheddar cheese grilled sandwiches are rated tastier than Swiss cheese grilled sandwiches. This …
  8. math

    Please help, my mom and I are having a difference of opinion. The question is crackers come in packages of 24. Cheese slices come in packages of 18. You want one cheese slice for each cracker. What is the least number of crackers and …
  9. Calculus

    The marginal profit in dollars on Brie cheese sold at a cheese store is given by P'(x)=x(60x^2+30x), where x is the amount of cheese sold in hundreds of pounds. The "profit" is -$50 when cheese is sold. a. Find the profit function. …
  10. Math

    Mei is at the store buying cheese. The cost of the cheese is $0.28 per ounce. She buys 11 ounce of the cheese how many much money does mei spend on the cheese?

More Similar Questions