Maths

posted by .

A)One packet of biscuits cost $x and one cup of ice cream $y
B)One packet of biscuits and two cups of ice cream cost $8.00, while three packets of biscuits and one cup ice cream cost $9.00
1) write a pair of simultaneous equations in x and y to represent the given info above
Is the ans = 1x+2y=$8.00
3X+1y=$9.00
How do i find the cost of one biscuit and one cup of ice cream??

  • Maths -

    Those are the correct equations, but you do not have to write the "1" as a coefficient. In algebra, that just isn't done.
    Just solve these two equations:
    x + 2y = 8
    3x = y = 9
    You can rewrite the first equation as
    3x + 6y = 24
    By subtracting the 2nd eq from the 3rd), you eliminate x and get
    5y = 15
    Take it from there.

  • Maths -

    The longest loaf of bread measured 1.405 feet one and three fourths in inches. In length. It was cut into half slices thick. How many slices were there?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra 2

    an ice cream store has 31 flavors of ice cream and 10 toppings. A regular sundae has one flavor of ice cream, one topping, and comes with or without whipped cream. How many different ice cream sundaes can be ordered?
  2. algebra 1

    AN ICE CREAM SHOP OFFERS 8 FLAVORS OF ICE CREAM AND 5 CHOICES OF TOPPINGS. YOU CAN HAVE THE ICE CREAM IN A CUP, A PLAIN CONE, OR A SUGAR CONE. HOW MANY DIFFERENT COMBINATIONS OF A SINGLE FLAVOR, A SINGLE TOPPING, AND A CUP OR ONE OF …
  3. Probability

    The local ice cream stand offers three flavors of soft-serve ice cream: vanilla, chocolate, and strawberry: two types of cone: sugar and wafer: and three toppings: sprinkles, nuts, and cookie crumbs. If Dawn does not order vanilla …
  4. Algebra

    An ice cream shop has 6 flavors of ice cream and 3 toppings. In how many ways can you order a sundae with 1 flavor of ice cream and one topping?
  5. Math

    Ally loves the beach and decides to spend the summer selling various ice cream products on the beach. From her account course, she knows that her total cost is calculated as Total Cost= Fixed Cost + Various Cost She estimates that …
  6. Math

    Ally loves the beach and decides to spend the summer selling various ice cream products on the beach. From her account course, she knows that her total cost is calculated as Total Cost= Fixed Cost + Various Cost She estimates that …
  7. Maths

    An ice cream store sells 20 different flavors of ice cream and 3 different types of cones. How many different combinations of cone and ice cream flavor are possible, if customers are permitted to choose only one flavor of ice cream …
  8. stats

    An ice cream vendor sells three flavors: chocolate, strawberry, and vanilla. Forty five percent of the sales are chocolate, while 30% are strawberry, with the rest vanilla flavored. Sales are by the cone or the cup. The percentages …
  9. business

    Suppose that Paulie and Vinny each can produce ice cream or t-shirts. it shows the quantity of each good that Paulie and Vinny each can produce in one hour, respectively, if they devote all of their time and effort into making the …
  10. Macroeconomics

    Suppose that Paulie and Vinny each can produce ice cream or t-shirts. it shows the quantity of each good that Paulie and Vinny each can produce in one hour, respectively, if they devote all of their time and effort into making the …

More Similar Questions