PRE*******ALGEBRA

posted by .

WRITE A FUNCTION RULE TO DESCRIBE EACH SITUATION.


PLEASE HELP I DO NOT UNDERSTAND THIS AT ALL.


The number of pounds p(z)as a function of the number of ounces z.


The selling price s(c)after a 45% markup of an item as a function of the stores' cost c.


The total number of miles m(r)covered when you walk 7 miles before lunch, and you walk for 2 hours at r mi/hr after lunch.

  • PRE*******ALGEBRA -

    How many ounces are in a pound? 16. So you multiply the number of ounces (z) by 16 to get the pounds. Therefore,

    p(z) = 16z


    The selling price (s) is the original cost (c) plus 45%. That is 1.45 * cost, or 1.45c. Therefore,

    s(c) = 1.45c

  • PRE*******ALGEBRA -

    The total number of miles m(r) covered when you walk 7 miles before
    lunch, and you walk for 2 hours at r mi/hr after lunch.

    M(r)= r2+7

  • PRE*******ALGEBRA -

    the answer is the answer.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Juan charges $3.50 per hour for babysitting. Write a rule to describe the amount of money (M) earned is a function of the number of hours (h) spent baby-sitting. HELP PLEASE
  2. Math

    Write a function rule to describe each situation The sellings price s(c) after a 45% markup of an item as a functiom of the stores cost c.
  3. Math

    Write a function rule to describe each situation The sellings price s(c) after a 45% markup of an item as a functiom of the stores cost c.
  4. pre algebra

    Write a rule that expresses the number of quarts q of a liquid as a function of each of the following
  5. Math ASAP please

    13. Mia charges $2.25 per hour when she babysits, plus $5.00 for transportation expenses. Write a function rule to represent the amount y Mia charges to babysit for x hours. (1 point) y = 2.25x + 5.00 y = 5.00y + 2.25 y = 5.00x + 2.25 …
  6. Algebra 1 (Reiny or Kuai)

    1. At a chili cook-off, people pay a $3.00 entrance fee and $0.50 for each bowl of chili they taste. The graph shows the total cost per person as a function of the number of bowls of chili tasted. a. Write a rule that gives the total …
  7. Pre-Algebra

    1. Given the function rule f(x) = x² – 3x + 2, what is the output of f(–2)?
  8. math

    In economics, revenue Upper R is defined as the amount of money derived from the sale of a product and is equal to the number x of units sold times the selling price p of each unit. If the selling price is given by the equation p -1/10x+60 …
  9. Advanced Functions

    The number of bicycles, n, sold at one store in a week is a function of the price, p, in dollars. So n(p) for p > 80. The store’s cost, c, in dollars for each bike is a function of the number of bikes the store …
  10. math

    Write a function rule for the data in the table. Input (x) 1 2 3 4 5 Output(y) 6 8 10 12 14 I've been looking at this for about an hour now and can't figure out how to write it. I understand what the rule is, but I dont know how to …

More Similar Questions