Math

posted by .

A caterer charges a fixed cost for preparing a dinner plus an additional cost for each person served. You know that the cost for 100 students will be $750 and the cost for 150 students will be $1050. Find the caterer's fixed cost and the cost per student served.

  • Math -

    Look at it as being given two ordered pairs
    (100,750) and (150,1050)
    let's find the equation in the form
    y = mx + b, (b will be the fixed cost and m the cost per student)

    slope = m = (1050-750)/(150-100) = 6

    using (100,750) ...
    750 = 6(100) = b
    b = 150


    then y = 6x + 150

    (check: if x = 150, y = 6(150) + 150 = 1050 , YEAH

    so the fixed cost is $150, cost per student is $6

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math,algebra,help

    Problem states: Business and finance. The cost of producing a number of items x is given by C = mx + b, in which b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a)If the fixed cost is $40 and …
  2. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. …
  3. accounting

    # 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above?
  4. algebra2 (math)

    The Cost of installing new kitchen cabinets is $150 for delivery for all the cabinets and an additional $45 to install each cabinet. a) Develop a model to give the total cost for a set of n cabinets. b) What is the total cost for a …
  5. Algebra word problem/Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  6. Algebra Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  7. Word Problem Help Please

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  8. Algebra POW HELP!!!!!

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down …
  9. accounting

    Richard Hamilton has a fast - food franchise and must pay a franchise fee of $35000 plus 3% of gross sales. In terms of cost behavior, the total cost is a: a) variable cost b) fixed cost c) step - fixed cost d) mixed cost
  10. maths

    A printer charges a fixed setup cost plus $15 for every 100 cpoies if 300 copies cost $75 ,how much will 1000 copies cost

More Similar Questions