math

posted by .

Ivan bought 4.6 pounds of beef at the market for total of $36.57. He calculated that the price per pound of the beef was $0.79 per pound . Explain why Ivan's calculation cannot be correct.

  • math -

    ummh, because (4.6)(0.79) is not equal to 36.57 ??

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  2. microeconomic

    Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork per month. The price of beef is $ 1.50 per pound, and pork is $ 2.00 per pound. Assuming you have studied economics and achieved consumer equilibrium, what is the ratio …
  3. Math

    Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer spent $33.18 on ground beef for a BBQ. Choose the equation and solution that would correctly show how many pounds of ground beef the customer bought. A. 3.95 ÷ x …
  4. math

    13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package?
  5. Math

    At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 cents. 1 pound of beef and 2 pounds of duck costs 951 cents. What is the total cost of 1 pound of beef, 1 pound of chicken, and 1 pound of duck (in cents)?
  6. math

    The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average price of beef is $2.42 per pound, about how much is spent on beef by each american?
  7. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  8. ALGEBRA

    Max charges $3.50 per hour when he mows lawns, plus $6.00 for transportation expenses. Which function rule represents the amount y Max charges to mow lawns for x hours?
  9. Math

    Bought 2 2/3 pounds of beef for $10.00 what is the cost per pound
  10. Math

    A customer bought 2/3 pound of roast beef and 1/2 pound of cheese at a deli counter. What is the ratio of roast beef to cheese?

More Similar Questions