English - erasers

posted by .

What are some ways that erasers are used today? (example: pen erasers)

Thanks:)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. maths

    On children's day, a teacher brought 63 erasers and 147 sweets to distribute out completely to her class. Each student receives the same number of erasers as each other, and the same number of sweets as each other. What is the most …
  2. MATHS

    Mrs Koh bought some pens, files and erasers. The ratio of the number of pens to the number of files to the number of erasers she bought was 1 : 2 : 3. The cost of each pen and eraser is $2.50 and $0.50 respectively. If she spent $60 …
  3. MATH

    Ido not know how to do this. A jar contains 5 green erasers, 2 striped erasers, 4 pink erasers, and 3 white erasers. You select an eraser at random. What is P(not pink)?
  4. MATH PLZ HELP

    i do not know how to do this question. can someone help me with this question?
  5. MATHS

    Please help - In a stationery shop, there were pens, erasers and rulers. There were thrice as many pens as erasers and thrice as many erasers as rulers at first.After the shop keeper sold 6 rulers and some erasers there were thrice …
  6. math

    A jar contains 5 green erasers, 2 striped erasers, 4 pink erasers, and 3 white erasers. You select an eraser at random. What is P(pink)?
  7. Math

    a box of pencils cost the same as 11 erasers and 7 pencils. a box of erasers cost the same as 6 erasers and a pencil. a box of empty boxes and an erasers cost the same as a pencil. given that boxes cost a penny and each of the boxes …
  8. math

    Jesse bought 10 more pencils than erasers. A pencil costs $0.15, and an eraser costs $0.22. He paid a total of $4.46. How many erasers did Jesse buy?
  9. Math

    A jar contains 5 green erasers, 2 striped erasers, 4 pink erasers, and 3 white erasers. You select an eraser at random. What is P(not pink)?
  10. Math

    Kevin brought 2 pens and 2 erasers for $1.50. Lynn brought 1 pen and 1 notebook for $1.50. Maria brought 2 notebooks for $2.20. How much did Neal pay for 4 erasers?

More Similar Questions