math

posted by .

MaineCellular offers a phone plan that costs $12 per month plus 10 cents per minute. Portland Wireless offers a plan that costs $20 per month plus 5 cents per minute. How many minutes could you use in a month so that it would cost less to use the MaineCellular plan? Be specific in your answer - give the full range of minutes that answers the question.

  • math -

    X = the cost of MaineCellular's plan
    P = the cost of Portland Wireless' plan
    T = time in minutes.

    X = $12 + $0.10 T
    P = $20 + $0.05 T

    P = X at the number of minutes that the two costs cross. So, set X = P

    $12 + $0.10 T = $20 + $0.05 T

    Solve for T.

    Once you have T, anything less than T minutes will give one of the plans an edge. Which one?

    Anything greater than T minutes will give the other plan the edge.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    your cellular phone plan costs $11 per month plus $.12 per minute of phone usage.you want to pay no more then $20 per month.What are the most number of minutes (m) that you can allow for phone calls each month?
  2. Algebra

    ABC phone company charges $18 per month plus 7 cents per minute of phone calls. XYZ phone company charges $9 per month and 10 cents per minute of phone calls. How many minutes of phone calls should be made each month to make the costs …
  3. Math

    You have a wireless phone plan that costs $25 per month. You must also pay $.10 per minute for each minute over 500 min. you phone bill was more than $30 last month. Write an inequality to represent the number of minutes m you spent …
  4. Math

    I'm not sure how i'm supposed to set up the equation to solve this. A phone company offers a plan for long distance service charges of .08 per minute. Another phone company offers a plan for $6 per month plus .02 per minute. For what …
  5. Geometry

    Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  6. math

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  7. Math ASAP

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  8. Math

    One cell phone plan costs $15 per month plus $0.10 per minute used. A second cell phone plan costs $50 per month for unlimited use. Write and solve an inequality to find when the second plan is cheaper than the first.
  9. Algebra I

    You have decided to try and convince your parents to let you get your own cell phone. After finding out that the flat monthly rate for unlimited minutes $35.00, which you can afford, you offer to pay the cost yourself. However, just …
  10. Math

    Suppose your cell phone company offers two plans. The pay-per-call plan charges 14 dollars per month plus 6 cents per minute. The unlimited-calling plan charges a flat rate of 22 dollars per month. How many minutes per month must you …

More Similar Questions