unit rate

posted by .

find the unit rate $920 for 40 hours

  • unit rate -

    15.50 dollars/hour

  • unit rate -

    isn't it 23 dollars/hour?

  • unit rate -

    Yes, Angie is correct. I divided wrong.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. Math(Unit Rate)

    If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf?
  3. unit rate

    the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a. $3.95 for a 20oz. b.$4.29 for a 24 oz. c.$2.25 for a 12 oz. Divide the price by the weight in ounces for …
  4. math rate

    15 chapters in 5 days - I already know the unit rate is 3 - I have to give the rate and unit rate. I don't know how to figure out the rate. Can someone please help me?
  5. Math

    How do I expres a rate as a unit rate Usually it is rate/unit said as "rate per unit." Examples are "miles per gallon" and "price per pound." I hope this helps. Thanks for asking.
  6. math (unit rate)

    explain how to write 20 miles over 4 hours as a unit rate
  7. Math-unit rates

    Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
  8. Math-unit rates

    Find the unit rate for $27.40 for 4 hours of work
  9. Math

    Find the unit rate. Enter your answer as a mixed number. A fertilizer covers 5/6 square foot in 1/2 hours. The unit rate is ____ square feet per hour.
  10. Math

    Find the unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. 344 miles in 11 hours 344 3,784 0.03 31.27 ** Find the unit rate. In 10 months, 62.6 gallons were used. 0.16 10 6.26 ** 626

More Similar Questions