Accounting

posted by .

If one unit of Product X used $1.5 of direct materials and $2 of direct labor, sold for $11, and was assigned overhead at the rate of 20% of direct labor costs, how much gross profit was realized from this sale?
a.$11 b.$7.5 c.$4.6 d.$7.10 e.$3.5

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Accounting

    1. The company uses a job-order costing system. How would you recommend that manufacturing overhead cost be assigned to production?
  2. ACC

    someone help me with this questions please 1. How would the following costs be classified (product or period) under variable costing at a retail clothing store?
  3. Accounting

    Burrand Company estimates that annual manufacturing overhead costs will be $600,000. Estimated annual operating activity bases are: direct labor cost $500,000, direct labor hours 50,000, and machine hours 100,000. Compute the predetermined …
  4. Cost accounting

    (Predetermined OH rate) For 2008, Southwest Industrial has a monthly overhead cost formula of $42,900+$6 per direct labor hour. The firm’s 2008, expected annual capacity is 156,000 direct labor hours, to be incurred evenly each month. …
  5. Cost Accounting

    For 2008, Southwest Industrial has a monthly overhead cost formula of $42,900 + $6 per direct labor hour. The firm's 2008 expected annual capacity is 156,000 direct labor hours, to be incurred evenly each month. Making one unit of …
  6. managerial Accounting

    Smith Co uses a standard cost system for its single product in which variable manufacturing overhead is applied on the basis of direct labor hours. The following information is given: 4 Standard costs per unit: Raw materials (1.5 grams …
  7. Accounting

    Calculate variable cost variances—explain results The standards for one case of Springfever Tonic are: Direct materials . . . . . . . . . . . . . . . . . . 8 lbs. @ $3.00/lb. = $24 Direct labor . . . . . . . . . . . . . . . . . . …
  8. Concordia

    All costs shown are on a per unit of product sold basis. Sales = $18/unit Direct Materials = $2/unit Direct Labor = $2/unit Variable Manufacturing Overhead = $2/unit Variable selling and administrative expenses = $2/unit Fixed Manufacturing …
  9. math

    The Thompson Company uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of Lept. Direct materials: 2 gallons at $4 per gallon Direct labor: 0.5 hours at $8 per hour During …
  10. College Accounting 211

    A company's predetermined overhead rate is $19.00 per direct labor hour and its direct labor wage rate is $16.00 per hour. Job A100 direct maerials cost is $280 and Direct Labor $240. 1. What is the total manufacturing cost assigned …

More Similar Questions