maths

posted by .

i need to find out which of these is better value.
£3.90 -9 pack of toilet rolls
or £2.50 6pack of toilet rolls.
i think its th £3.50 but i am finding it hard to show the working out.

  • maths -

    convert each to cost per unit
    1. £3.90/9 = £0.43 per roll
    2. £2.50/6 = £0.42 per roll

    so the second is "slightly" cheaper.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Toilet Paper

    I am studying the history of toilet paper. When and how was toilet paper invented?
  2. science

    write a hypothesis for questio:if i drop a full toilet paper roll and an empty toilet paperroll will they land on the floor at the same time ;
  3. PSYCHOLOGY

    Need help in understanding. Ray was assigned to barracks in a very old building with old plumbing. While showering for the first time, he heard the toilet flush and then, a few second later, was scalded when the water suddenly became …
  4. Algebra Word Problems

    A manufacturer has decided to come out with a new and improved toilet. The fixed cost for the production of this new toilet line is $16,000 and the variable costs are $68 per toilet. The company expects to sell the toilets for $154. …
  5. PSYCHOLOGY

    Need help in understanding. Ray was assigned to barracks in a very old building with old plumbing. While showering for the first time, he heard the toilet flush and then, a few second later, was scalded when the water suddenly became …
  6. Math- 5th grade

    Shauna baked bread rolls to sell at a school fair. 2/5 of the rolls were chocolate rolls, 1/3 were raisin rolls, 1/4 of the remainder were strawberry rolls, and the rest were vanilla rolls. What fraction of the rolls were vanilla rolls?
  7. Help!!!

    Instead of toilet training her son at 18 months of age as her mother recommends, Melissa is waiting until her son is emotionally ready to begin toilet learning. How will melissa know when her son is emotionally ready?
  8. Sociology

    Jillian, a stay-at-home mother, watches a lot of daytime television. During the day, Charmin toilet paper runs lots of television ads. Jillian always smiles when she sees these ads because they have so many cute babies on them. When …
  9. Algebra

    Can you please help with this problem: At Super Saver Mart (SSM), you can buy three packs of toilet paper and seven boxes of cereal for $46.00. You can also purchase 8 packs of toilet paper and 4 boxes of cereal for $75.00 at SSM. …
  10. Focus on the Caregiver

    What's the key to easing toilet learning?

More Similar Questions