math

posted by .

lunch meat sells for about $3 per pound. you use about 1/2 per day for sandwiches. how much should you budget for lunch meat over the next month(about 20 workdays)

  • math -

    budget= number days*lbs/day*cost/lb
    = 20(.5*3)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    I need help bad. Fractions 1)1/3 + 5/12 + 4/5 = 2)13/15 - 11/20 = 3)1 1/15 + 3 3/10 - 2 4/5 = 4)Robin ran 5 1/3 mi on Sunday, 2 1/4mi on Tues, and 3 1/2mi on Fri. How far did she run during the week?
  2. Math

    Please double check me. The last problem I couldn't figure out. Thanks 18. 13/18 + 11/18 = 24/18= 4/3 38. 9/11 – 3/11 + 7/11 = 13/11=2 1/11 44. 7/1 + 12/1 + 21/1= 40/1=40 50. 3/8 + 3/8 + 3/8 = 9/8 = 1 1/8 12, 20, and 35 = 7*5*3*2*2= …
  3. math

    Please help Mr. Chavez owned 3/4 of a family business. He sold 1/2 of the business to his sister. what portion of the business does he still own?
  4. Math

    Gasoline is about $2 per gallon. You use about gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?
  5. Math

    Gasoline is about $2 per gallon. You use about 1 1/2 gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?
  6. math

    Gasoline is about $4 per gal. You use about gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gas over the next month (about 20 workdays)?
  7. math

    18, 38, 44, 50 QUESTIONS SHOW WORK/EXPLANATION & ANSWER IN THIS COLUMN. 18. Simplify: 38. Evaluate: 44. Number problem. One task took 7 minutes (min), a second task took 12 min, and a third task took 21 min. How long did the three …
  8. math

    Business and finance. Lunch meat sells for about $3 per pound. You use about 1/2 pound per day for sandwiches. How much should you budget for lunch meat over the next month (about 20 workdays)?
  9. Math

    Gasoline is about $2 per gallon. You use about 1 1/2 gallons each day driving to and from work. How much should you budget for gasoline over the next month (about 20 workdays)?
  10. FCCOLLEGE

    Rashida has a monthly income of $200.which sheallocates between two goods meat and potatoes, (a)suppose meat cost$4 per pound and potatoes cost $2 per pound.drawv her budget constraint. (b)suppose that her utility function is given …

More Similar Questions