accounting

posted by .

You are provided with the following information for Pavey Inc. for the month ended October 31, 2008. Pavey uses a periodic method for inventory.

Date


Description


Units


Unit Cost or
Selling Price
October 1 Beginning inventory 60 $25
October 9 Purchase 120 26
October 11 Sale 100 35
October 17 Purchase 70 27
October 22 Sale 60 40
October 25 Purchase 80 28
October 29 Sale 110 40

Instructions

(a) Calculate (i) ending inventory, (ii) cost of goods sold, (iii) gross profit, and (iv) gross profit rate under each of the following methods. (Round weighted-average cost per unit to 3 decimal places and use the rounded amount for future computations. Round gross profit rate to 1 decimal place and all other answers to 0 decimal places.)
(1) LIFO.
(2) FIFO.
(3) Average-cost.

  • accounting -

    You did not finish the question.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. COLLEGE ACCOUNTING

    Sunset Company uses the periodic inventory method and had the following inventory information available: Units Unit Cost 1/1 Beginning Inventory 200 $6.20 1/20 Purchase 300 $6.50 7/25 Purchase 200 $6.80 10/20 Purchase 300 $7.00 A physical …
  2. accounting

    Eddings Company had a beginning inventory of 400 units of Product XNA at a cost of $8.00 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 600 units at $9 Aug. 12 300 units at $11 May 5 500 units at $10 Dec. 8 200 units at $12 Eddings …
  3. Accounting

    In its first month of operations, Cisler Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $6, (2) 400 units at $8, and (3) 500 units at $9. Assuming there are 200 units on hand at the end of the …
  4. Accounting

    In its first month of operations, Cisler Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $6, (2) 400 units at $8, and (3) 500 units at $9. Assuming there are 200 units on hand at the end of the …
  5. Accounting

    In its first month of operations, Cisler Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at $6, (2) 400 units at $8, and (3) 500 units at $9. Assuming there are 200 units on hand at the end of the …
  6. accounting

    In its first month of operations, Danielle Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 161 units at $17, (2) 414 units at $18, and (3) 115 units at $19. Assuming there are 271 units on hand, compute the …
  7. accounting

    Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 170 units @ $52.40/unit …
  8. Manegerial accounting

    calculate the net operating income , evergreen corp has provided the following data: sales per period 1000 units ,selling price $ 40 per unit , variable manufacturing cost 12 per unit, selling expenses $5,100 pls 5% of selling price …
  9. Accounting

    In its first month of operations, Giffin Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 260 units at $5, (2) 360 units at $7, and (3) 460 units at $8. Assuming there are 160 units on hand at the end of the …
  10. Accounting help

    Cost flow assumptions-FIFO and LIFO using a periodic system. Beginning inventory was 600 units at a cost of $20 per unit. Goods available for sale during the year 2600 units at a total cost of $57,600. In May 1200 units were purchased …

More Similar Questions