3rd grade math

posted by .

the greens family they had 8 people plus 2 they r going to disenyland they have $3.40 and each person cost 38 cents will they hav enough money to go to thier destionation please explain

  • 3rd grade math -

    38*10=3.80 they need 40 more cents

  • 3rd grade math -

    8ppl + 2 ppl = 10
    10ppl * 38cents = 3.80
    3.80 - 3.40 = 40cents
    therefore they are short 40 cents and they need to have a fundraiser and raise 40 cents more or they are out of luck!

  • 3rd grade math -

    for example the greens family they had 8 people plus 2 they r going to disenyland they have $3.40 and each person ... 38*10=3.80 they need 40 more cents ...

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    hannah morris and hannah kim are going for the top batting average in thier softball league.Today is thier last game.up to now,hannah morris had 40 hits in 149 times at bat,and hannah morris has had 37 hits in 141 times at bat.Explain …
  2. 12th grade calculus

    your operate a tour service that offers the following rate: $200 per person if 50 people (the minimum number to book the tour) go on the tour for each additional person, up to a maximum of 80 people total, the rate per person is reduced …
  3. math

    this years funderaiser picnc is $10 per person plus $2 for each person in the family. determine the number of people in a family that pays $36?
  4. 5th grade math (word problems)

    I'm not sure how to solve the following problem. I don't think i have enough information. Ali deposited $120 in her savings account. This represents 75% of the money she received for her birthday. She pent the rest of her money on …
  5. math

    So i have this project and i need help on it. It says ....As your 8th grade graduation approaches,your parents decide to begin planning for your graduation party.Your parents have asked for your help in deciding which companies will …
  6. math

    So i have this project and i need help on it. It says ....As your 8th grade graduation approaches,your parents decide to begin planning for your graduation party.Your parents have asked for your help in deciding which companies will …
  7. 5 th grade math

    at a grocery store salted peanuts in the shell cost 30 cents per ounce. is $5.00 enough money to buy 1 pound of peanuts?
  8. English

    An informal reading response to the book Ordinary People by Judith Guest asks me to comment how on my emotional reaction to the Jarrett family while using 3rd person and present tense. I only really need help with the beginning and …
  9. Math Teacher Certification Exam

    Person A has 6.24 and Person B has two cents more than twice Person A. How much money will they have if they combined their money?
  10. Math 3rd grade

    Ms. S cut a pizza into 8 equal slices. Each person in her family ate 2 slices. If there are 3 people in her family, what fraction of pizza did they eat all together?

More Similar Questions