Post a New Question

Math

posted by .

How do you solve this:

A 20-ounce bag of popcorn costs $2,80. If the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?

  • Math -

    One way to solve this is by setting up a proportion and cross multiplying.

    20 / 2.8 = 35 / x

    Or you could figure the cost per ounce.

    20 / 2.8 = ??

    Multiply your answer by 35.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question