Adv. Math

posted by .

Can someone else explain it but more easier for an 8th grader

______________________________________
In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase.

Would the answer for this question be 14.3?

And how do you do percent of decrease?
_______________________________________


The original cost of a computer is $900. If the price is decreased by 15%, what is the sale price?


I need help with this question(:
Thank you

  • Adv. Math -

    1.20 - 1.05 = 0.15
    0.15 / 1.05 = 0.143 = 14% decrease

    __________________

    900 * 0.15 = 135
    900 - 135 = 765

  • Adv. Math -

    Kenya -- we have students posting upper level high school and college math. After this I suggest you use 8th grade math as your subject.

  • Adv. Math -

    oh ok

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Adv. Math

    In January, gasoline cost $1.05 per gallon. In July, gasoline cost $1.20 per gallon. Find the percent of increase. Would the answer for this question be 14.3?
  2. Math

    How much would it cost to drive an automobile that averages 22 miles per gallon of gasoline that travels 12,500 miles each year, and gasoline costs $2.85 per gallon?
  3. Math

    If the price of gasoline in Germany is about $1 per liter, what is the equivalent price of gasoline in dollars per gallon?
  4. statistics

    In 1995, the cost of unleaded gasoline was $.95 per gallon. In 2010 the same type of gasoline costs $3.00 per gallon. To determine the amount of change, we have to use the what?
  5. math

    on january 1,1999,the price of gasoline was$1.39 per gallon .if the price of gasoline increased by 0.5%per month ,what was the was the cost of one gallon of gasoline,to the nearest cent,on january 1 one year later?
  6. math

    A saleman operates a car which averged 15 miles to a gallon of gasoline.By installing a new carburetor the car improves its mileage by 1/5. How much will he save on gasoline during a year in which he covers 5400 miles, if the average …
  7. math

    A student uses approximately 40 to 45 gallons of gasoline per month. The cost of gasoline varies between $2.96 and $3.61 per gallon. Which of the following is a reasonable estimate of the student's weekly gasoline expense?
  8. math

    An employee at a marketing firm A student uses approximately 40 to 45 gallons of gasoline per month. The cost of gasoline varies between $2.96 and $3.61 per gallon. Which of the following is a reasonable estimate of the student's weekly …
  9. math

    How much would it cost to drive 54.2 miles in a car that gets 16 miles per gallon and gasoline costs $2.31 per gallon?
  10. math

    a 12.0 gallon gasoline tank holds 66.0 pounds of gasoline. If this gasoline cost $3.50/gallon, what is the cost of 1 gram of gasoline.. I need help with just the set up part.. I don't know where to start.. help please

More Similar Questions