Math 115 18

posted by .

Find the best buy for tomato juice:
(a) 8 oz. for $0.37
(b) 1 pt 10 oz for $1.19
(c) 1 qt 14 oz for $1.99

  • Math 115 18 -

    1 pt is 16 oz. 1 qt is 32 oz. Divide each price by the number of oz. The lowest number (unit price per oz) is the best buy.

    We will be glad to critique your work.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Suppose that the weight of tomato juice in mechanically filled cans follows a normal distribution with a mean ƒÝ of 464 grams and a standard deviation ƒã of 8 grams. What proportion of cans contain between 454 and 474 grams of …
  2. English check

    Combine the following sentenes to a complete sentence. 1. Jean splled tomato juice on her essay. She had to print it out again. Is this right?
  3. math

    lemon juice is 10 squared times as acidic as tomato juice . Tomato juice is 10 cubed times as acidic as egg white. How many times as acidic is lemon juice as egg whites?
  4. math

    Shelly is making tomato soup. A 1-pint can of tomato juice costs $0.90. A 1-quart can of tomato juice costs $1.65. Which is a better buy for one quart of juice?
  5. math

    Please Help!!! Ben needs to buy orange juice. He can buy 64fl oz at the grocery store for $2.00, or he can buy 256 fl oz at the wholesale club for 7.50. find the unit price for the wholesale club orange juice: round your answer to …
  6. math

    The manager at Sunshine Days Camp is going to buy juice for the campers. Each bottle contains 64 ounces of juice. Each camper is expected to drink more than 11 ounces of juice. There are 72 campers. (a)Explain how the manager would …
  7. math

    The manager at Sunshine Days Camp is going to buy juice for the campers. Each bottle contains 64 ounces of juice. Each camper is expected to drink more than 11 ounces of juice. There are 72 campers. Explain how the manager would write …
  8. MATH

    6. It takes Pam 45 minutes to drive to work and 60 minutes to drive home from work. Write the ratio of the time Pam spends driving home from work to the time she spends driving to work in three different ways. 7. Ben needs to buy orange …
  9. Math

    A 9.2 ounce can of tomato juice costs $3.48. What is the price per ounce of the tomato juice to the nearest cent?
  10. Maths

    sarika prepared squash from tomato,carrot,apple juices. 1/3 of the squash was tomato juice and 2/3 of the remainder was carrot juice. 315 ml of squash vs carrot juice. what volume of the squash was apple juice?

More Similar Questions