math

posted by .

find the unit rate. round to the nearest hundredth, if necessary.

type 8,580 words in 2 hours 45 minutes

  • math -

    Typing speed is usually figured as words per minute.

    2 hours, 45 minutes = 165 minutes

    Divide: 8,580 / 165 = ? words per minute

  • math -

    445

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    I'm TOTALLY stuck on my math!!! How do I find the unit rate of $11.49 for 3 packages?
  2. math

    Write “$4,915 for 72 shares of stock” as a unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary
  3. math

    Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 5 pounds for $ 2.49
  4. math

    find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 8 batteries in 3 months
  5. math

    Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 357 miles in 6.3 hours
  6. math

    my homework saids express each phrase as a rate and and unit rate round to the nearest hundredth. 120 miles on 4 gallons of gas the ratio is 30 to 1 I have to write it in a rate and unit rate to the nearest hundredth.
  7. math

    write a unit rate for the situation. round to the nearest hundredth if necessary traveling 216 miles in 5 hours
  8. math

    write a unit rate for the situation. round to the nearest hundredth if necessary traveling 216 miles in 5 hours A( 54 miles/hours B( 39.27 miles/hours C( 43.2 miles/hours D( 0.4 miles/hours
  9. Math

    Find the unit rate for the given rate. Round to the nearest hundredth if necessary. 4. 30 cards for $5.20 5. 192 miles on 6 gallons of gasoline
  10. Math

    Find the unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary. 344 miles in 11 hours 344 3,784 0.03 31.27 ** Find the unit rate. In 10 months, 62.6 gallons were used. 0.16 10 6.26 ** 626

More Similar Questions