math (patterns)

posted by .

Heres the problem:

Winchester's local toy store sells items according to its own pricing system. A doll costs $10, a toy train costs $20, a cradle costs $20, a jumping jack costs $30, and a Tickle Me Elmo costs $50. Using the same system, how much does a drum cost?

I know the answer is $10,but I HAVE to explain why. Any patterns you see?

  • math (patterns) -

    One pattern that I see is the number of letters in the toy name. The pattern is not absolutely linear. But regardless, the more expensive the toy the longer the name.

  • math (patterns) -

    Thank you economyst! Well I figured out it's actually the amount of syllables (10)! (doll, toy-train, crad-le, jump-ing-jack, tick-le-me-elmo, drum)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Chemistry

    I am very confused with this problem, i tried using the percent yeild but i got stuck. Can u help?
  2. math

    lonny has 15$ to buy some groceroies for his mom.milk costs $2.39,bread costs $1.29.eggs costs $0.79,and mayonnaise costs $2.49. if he buys one of each item, can he expect to get $10 in change?
  3. Law

    •Provide a chart showing some of the basic costs of crime, including indirect costs (such as emotional costs) and economic costs. •Discuss the concept of indirect costs of crime. •List at least three indirect costs of crime. …
  4. Math

    At one store, a pair of jeans costs $29 and a shirt costs $25. At another store, the same kind of jeans costs $26 and the same kind of shirt costs $20. The answer is 29j – 26j + 25s -20s = 3j – 5s. What is the question?
  5. math

    A small company is pricing out computer systems. A basic system costs $5,718. A larger system, which will allow for growth, costs $38,249. About how much more will the larger system cost?
  6. math word problems

    a toy costs $16.50; if you buy 10 you only pay $148. How much money is saved per toy by buying 10 if them.
  7. Economics

    PROBLEM SOLVING 1: "ANDREA'S SOFTWARE BUSINESS" I. Complete the following table: DO THE MATH Data Number of Programs Total Fixed Costs Total Variable Costs Total Costs Marginal Costs Average Fixed Costs Average Variable Costs Average …
  8. Other

    Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would be …
  9. English

    Do you know what the 5 OMM costs of a restaurant would be. I know what the 5 OMM costs are (raw materials and components costs, plant costs, labor costs, inventory costs, and distribution costs) but I need to know what they would be …
  10. Math

    Not Urgent But Please Check My Answer: A pencil at a stationery store costs $1, and a pen costs $1.50. Stella spent $21 at the store. She bought a total of 18 items. Which system of equations can be used to find the number of pencils …

More Similar Questions