Post a New Question

math

posted by .

one more

Brand “A”: 6 ounce can for $1.20

Brand “B”: 7 ounce can for $1.47

Brand “C”: 8 ounce can for $1.52

Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?

  • math -

    You need to figure out the cost per ounce for each brand. Divide the cost by the number of ounces.

    Example:

    Brand A:
    $1.20 / 6 = $0.20 per ounce

  • math -

    Am thinking brand a but am still stuck

  • math -

    What is the price per ounce for Brands B and C?

  • math -

    I just got it B.21 C.19 SO C IS GOING TO BE THE BETTER BUY RIGHT

  • math -

    I did not mean to shout.

  • math -

    Yes. You're right. C is the best buy.

  • math -

    I am getting better thank you glad that you are out there to help.

  • math -

    You're very welcome. I'm glad you're feeling better about this assignment.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question