MATH

posted by .

NORALIE USES 22 GAL OF GAS TO GO 682 MILES.
WHAT ARE THE 2 UNIT RATES SHE MIGHT COMPARE & COMPUTE THEM

I KNOW ONE IS MILES PER GALLON BUT WHAT IS THE OTHER UNIT RATE? LITERS PER KILOMETER? PLEASE HELP

  • MATH -

    mpg is usually used in the USA. km per liter is the rate most often quoted in the rest of the world.

  • MATH -

    i welly hate math but i have bad grades on my test and homework .So i have to make it better

  • MATH -

    what are the two unit rates that she might compute

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. Unit Rates

    Find each unit rate. - 20 mi in 5 h - 78 mi on 3 gal Please and thank-you Convert the first pair of number to miles per minute, using division. Convert the second pair of numbers to miles per gallon, using division. Convert the first …
  3. Math

    Rates And unit rates 120mi. to 10 gal of gas I'm not sure what you are asking, but this reduces to 12 miles per gallon. Does that help?
  4. Math

    How do I expres a rate as a unit rate Usually it is rate/unit said as "rate per unit." Examples are "miles per gallon" and "price per pound." I hope this helps. Thanks for asking.
  5. problem solving

    Suppose your car gets 36 miles per gallon of gasoline, and you are driving 45 miles per hour. Using unit analysis, find the number of hours it takes to use 1 gallon of gas. I got 48 minutes but I'm not sure.
  6. Miles per Gallon

    If i have a 12 gal gas tank and started with 3/4 tank of gas and drove 90 miles with the air on and was left with 1/4 tank of gas at the end. How many miles did i get per gallon?
  7. Math(CHECK ANSWERS)

    PLEASE CHECK MY MATH ANSWERS PLEASE AND LABEL THEM LIKE 1.WRONG AND STUFF THANKS ! 1.There are 5 red crayons, 6 yellow crayons, and 11 blue crayons in a shoebox. What is the ratio of the total number of crayons to the number of yellow …
  8. Math

    What is the unit rate in miles per gallon if 140 miles are traveled on 14 gallons of gas?
  9. Algebra

    A car gets 30 miles per gallon of gas and is driven 1000 miles per month. Gas costs $4 per gallon. How much will the car's owner save on gas expenses in one year by buying a new car that goes 50 miles for each gallon of gas?
  10. Math

    B) Noralie used 22 Gallons of Gas to go 682 miles. 1)What are the two unit rates that she might compute?

More Similar Questions