4th Grade Math

posted by .

At Mrs. Livingston's favorite grocery store, oranges are sold in bags of 10 and grapefruits are sold in bags of 6. Mrs. Livingston wants to buy an equal number of oranges and grapefruits.

What is the smallest number of each fruit Mrs. Livingston needs to buy in order to have an equal number of oranges and grapefruits?

a.12
b.20
c.30
d.60

  • 4th Grade Math -

    The easy way is to take the answers and see if they are divisible by 10 and 6 to give a whole number (since the two fruits are sold by bags and not apiece).
    12, not divisible by 10.
    20, not divisible by 6.
    30, divisible by 10 and 6.
    60, divisible by 10 and 6.
    To check ourself, 30 oranges can be bought in 30/10 = 3 bags and 30 grapefruit can be bought in 30/6 = 5 bags.

    60 oranges can be bought in 60/10 = 6 bags while 60 grapefruit can be bought in 60/6=10 bags.
    But the answer is 30 fruit since that is smaller than 60.

  • 4th Grade Math -

    I need to explain how i got theese prices.

  • 4th Grade Math -

    Thank you SOOOO much!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    The question is: A Woman is selling an (X) amount of Oranges The first time she sold half of the total Oranges and half of an Orange. The second time she sold half of what is left of the Oranges and also half of an Orange. The third …
  2. Math

    Mrs Li bought some oranges. She gave 1/2 of them to her sister, 1/4 of the remainder to her neighbour, 3/5 of those left to her children and had 6 left in the end. How many oranges did Mrs Li buy?
  3. Math

    Part 1- Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold %65 of them. How much did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20?
  4. math

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of …
  5. pre-algebra

    Which of the following does NOT represent a domain?
  6. MATH Help!

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of …
  7. MATH

    Mr. Davis wants to buy some oranges. He visits a local grocery store and finds that 6 oranges cost $2. Write an equation that represents the relationship between the number of oranges, n, and their total cost, c. Express the rate of …
  8. Math

    Mr. Santiago bought 10 crates of oranges. There were 50 oranges in each crate. He sold 65% of them. 8% of the remainder went bad, and he threw them away. a) How many money did Mr. Santiago earn if he sold the oranges 5 for $1.20?
  9. math

    In K&M grocery store, apples are sold in groups of 3 and oranges are sold in groups of 5. If Mrs. Winter buys 26 apples and oranges in all how many apples does she buy?
  10. Math

    On Saturday, Paula sold all her mangoes, oranges and grapefruits at the market. 60% of the fruits were mangoes, 25% of the fruits were oranges, Paula had 45 grapefruits. What percentage of the fruits sold were grapefruits?

More Similar Questions