math

posted by .

A Michigan orchard made 22,331 lb of taffy apples with approximately 1 lb of taffy mixture for each 69.6 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used?

  • math -

    A fraction 68.6/69.6 = 0.98563 of the taffy apples are the apples, and 1/69.6 = 0.014368 is the taffy mixture.

    Multiply those fractions by 22,231 total lb made. Then round off to the nearest 0.1 lb.

  • math (correction) -

    Those fractions should be 69.6/70.6 = 0.98584 apples and 1.0/70.6 = 0.014164 taffy. That makes 1 lb of taffy per 69.6 of apples

  • math -

    220 lbs of apples and 319 lbs of mixture?

  • math -

    315 lbs of mixture?

  • math -

    No way. How did you arrive at those numbers? Your total is a lot less than 22,231 lb.

    If you had followed my instructions, you would have got 21,916.1 lb of apples. Now can you get the amount of taffy? You could subtract the apples from the total, or use the ratio I derived earlier.

  • math -

    732-328=

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. economics

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about …
  2. algebra

    A Michigan orchard made 14,757lb of taffy apples wih aproximately 1 lb of taffy mixtures for each 67.1 pounds of apples. TO the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used?
  3. math

    An Orchard made 14,757 lb of taffy apples with approximately 1 lb of taffy mixture for each 67.1 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound. how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used
  4. math

    A michigan orchard made 11,491lb of taffy apples with approximately 1lb of taffy mixture for each 76.7 pounds of apples. To the nearest tenth of a pound, how many pounds of apples and how many pounds of taffy were used
  5. business

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say about …
  6. Algebra 1 please help answer

    A store has apples on sale for$3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9?
  7. math

    Q1.The zoo uses 10 pounds of apples each day. How many pounds of apples should be on the weekly grocery list?
  8. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?
  9. Math

    A store has apples on sale for $3.00 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9.00?
  10. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples …

More Similar Questions