7th grade

posted by .

If i buy a lollipop and a pack of gum, the cost will be $1.19. If i buy a lollipop and a peppermint, the cost will be $1.45. If i buy a pack of gum and a peppermint, the cost will be $1.40. What are the individual prices?

  • 7th grade -

    58.2

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/algebra

    Sally bought three chocolate bars and a pack of gum and paid $1.75. jake bought two chocolate bars and four packs of gum and paid $2.00. Find the cost of a chocolate bar nad the cost of a pack of gum. 3C + 1G= 1.75 2C + 4G=2.00 solve. …
  2. algebra 1

    ana bought 12 pieces of gum consisting of only red gum and white gums. The total cost was 1.29 the red gums each cost .03 more than each white gum and she bought fewer red gums than white gums. How many white gums did she buy?
  3. MATH

    chris buys a chocolate bar and a pack of gum for 1.75 if the chocolate bar costs .25 more than the pack of gum how much does the pack of gum costs?
  4. Math

    A pack of 7 pens cost $6 . A pack of 9 files cost $12. Fred wants to buy an equal number of pens and files. What is the least amount that he must pay?
  5. Math

    A mother of triplets wants to buy gum balls the machine has two colors how much will it cost to get three gum apps the same color ?
  6. math

    what is the better buy one pack of aaa batteries for $5.49 and get a pack free or buy two packs for $2.9.
  7. math

    a pack of cardinal flower seeds costs $4, and a pack of petunia flower seeds costs $2.50. you buy the same number of packs of each type of flower and spend $39. How many pack of each do you buy?
  8. math

    A pack of 6 pens cost $30. A pack of 8 files cost $24. A student wants to buy an equal number of pens and files. What is the least amount that the student must pay?
  9. Math

    Keisha bought some packs of gum.there was 5 stiks of gum in ech pack.she opened the packs then gave 8 sticks to her sister.this left keisha with 27 sticks os gum. How many packs of gum did keisha buy?
  10. math

    Theresa has a chose of which pack of pencils to buy. At the store 20 pencils cost $4.00, or 12 pencils for $2,70. A) which is the better buy based on its cost per pencil?

More Similar Questions