pre-calculus

posted by .

For groups of 80 or more people, a charter bus company determines the rate per person according to the formula:

Rate=8-0.05(n-80),n(greater than or equal to)80

where the rate is given in dollars and 'n' is the number of people.

Now, Express the revenue 'R' for the bus company as a function of 'n'.

  • pre-calculus -

    Your equation already expresses the revenue R as a function of n
    Did you want to express n as a function of R ?

    If so, expand it first, then solve for n
    R = 8 - .05n + 4
    R = 12 - .05n , this is the simplest R expressed as a function of n
    .5n = 12 - R
    n = (12 - R)/.05

  • pre-calculus -

    well the problem does say express the revenue for the bus company as a function of n.

    maybe this will help:

    here are the answer choices:

    1.(4+0.05n)n
    2.(12-0.05n)n
    3.12n+4
    4.none of these
    5.80n
    6.8n-4

    thanx so much

  • pre-calculus -

    You'd have saved yourself and Reiny a lot of time if you'd posted the answer choices in your original message. You also may have gotten a more explicit answer if you'd posted your thoughts on this answer.

  • pre-calculus -

    well i didn't want to post the answers because someone could easily choose an answer choice. i just wanted to compare reiny's answer to the answer i'd already gotten. i wanted to double check from a credible source.

  • pre-calculus -

    Revenue = (240n-n^2)/20
    n is greater than or equal to 80

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 12th grade calculus

    your operate a tour service that offers the following rate: $200 per person if 50 people (the minimum number to book the tour) go on the tour for each additional person, up to a maximum of 80 people total, the rate per person is reduced …
  2. CALCULUS!!!(revised) please help

    A price (in dollars) and demand for a product are related by 2x^2-5xp+50p^2=21200 If the price is increasing at a rate of 2 dollars per month when the price is 20 dollars, find the rate of change of the demand. Rate of change of demand …
  3. pre-algebra

    measuring your heart rate is one way to check the intensity of exercise. studies show that a person's maximum heart rate depends on his or her age. The expression 220-a approximates a person's maximum heart rate in beats per minute, …
  4. ALG/TRIG

    I cannot seem to get the right answer. Animal Pulse Rate According to one model, an animal’s heart rate varies according to its weight. The formula N(w)=885w^-1/2 gives an estimate for the average number N of beats per minute for …
  5. College Math

    The "learning curve" describes the rate at which a person learns certain tasks. If a person sets a goal of typing N words per minute (wpm), the length of time t (in days) to achieve this goal is given by the following formula. t=62.5ln(1-N/80) …
  6. Algebra

    the learning curve describes the rate at which a person learns certain tasks. If a person sets a goal of typing N words per minute (wpm), the length of time t (in days) to achieve this goal is given by t= -62.5 IN (1- N over 80) according …
  7. math

    Here is the information for two pay-as-you-go cell phone companies, On Call- 3.5 hours: $10 Talk Time- 1/2 hour: $1.25 1)What is the unit rate in dollars per hour for each company?
  8. math

    Compute the hurdle rate above based on the following.1. Note payable bank $2,000,000.00 with rate of 7.5%, The company has a tax rate of 30%.2. Bank Mortgage Loan $1,000,000.00 with rate of 6% The company has a tax rate of 30%.3. Preferred …
  9. Algebra

    A cab company charges a flat fee boarding rate in addition to a per mile rate Using your own experience or some internet research. Write an equation that represents a cab company's rate taking into account the initial flat boarding …
  10. Math

    Four members of the Kaplan family will take a river trip down the Colorado River in Colorado State Park. The rafting company charges $10 per person for a half-day river trip, or $100 flat rate for a half-day river trip. The raft can …

More Similar Questions