word problems

posted by .

lizzie bought several apples at 20 cents each, ate two of them, and sold the rest for 30 cents each. she made a profit of $2.20. How many did she buy?

Mercedese had a total of 37 nickles, dimes, and quarters. She had 3 fewer dimes than nickels and 4 more quarters than nickels. How much money did she have?

  • word problems -

    She made a profit of a dime per apple. How many dimes are in $2.20? Then add two more for the apples she ate.

  • word problems -

    n = # nickels
    d = # dimes
    q = # quarters
    ==================
    n+d+q=37
    d = n-3
    q=n+4
    substitute d = n-3 and q = n+4 into the first equation, solve for n, then solve for d and q. I think n = 12 but check my thinking.
    Post your work if you get stuck.

  • word problems -

    ok thanks-i understand both problems now!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Mathematics

    Amanda sold 6 of the 12 stickers she bought at 0.49 cents each for 0.75 cents each and the reamining stickers at 40 cents each.Did amanda make a profit or loss selling stickers?
  2. Algebra

    How can algebra be used to solve this problem?
  3. 9th grade

    Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple?
  4. Algebra

    Word Problems (Addition/Elimination Method). Check if my answers are correct. 1.A girl bought 2 CDs and 3 DVDs for $92. Each DVD costs $4 more than the CDs. What is the price of each CD and DVD?
  5. Math

    2. Celia brought 12 apples , ate two of them, and sold the rest for 20 cents more per apple than was she paid. Her total profit was $1.00 How much did she sell each apple for.
  6. Math word problem

    A dealer bought some grapefruits for $1.04. After throwing away 4 bad ones, he sold the other ones at 6 cents apiece more than he had paid for them and made a profit of $0.22. How many did he buy?
  7. algebra

    Sue ate some apples from a bag. She left 20 apples. This is five-eights the number of apples she had bought. How many apples did she buy?
  8. Arithmetic

    If pencils are bought at 70 cents per dozen and sold at 3 for 20 cents, the total profit on 6 dozen is?
  9. Math

    At a street market a farmer sold small apples for 30 cents each small pears for 40 cents each and small orange for 15 cents each at the end of the day the farmer had made the same amount of money from each type of fruit what is the …
  10. math

    You bought two varieties of rice, costing 5 cents per ounce and 6 cents per ounce each, and mixed them in some ratio. You then sold the mixture at 7 cents per ounce, making a profit of 20 percent. What was the ratio of the mixture?

More Similar Questions