math

posted by .

How many pounds of hamburger that costs $1.60 per pound must be mixed with 70 pounds of hamburger that costs $2.10 per pound to make a mixture that costs $1.70 per pound.

  • math -

    let x lbs be added

    then

    1.6x + 2.1(70) = 1.7(x+70), solve

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    Mr. Miller says, Plan on a quarter pound of hamburger per person." There are 21 people in the class, including Mr. Miller and us." How much money should be collected for the cost of each burger in each student?
  2. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that …
  3. Elementary Algebra

    The manager of a farmer's market has 500lb of grain that costs $1.20 per pound. How many pounds of meal costing $.80 per pound should be mixed with the 500lb of grain to produce a mixture that costs $1.05 per pound?
  4. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with …
  5. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix?
  6. Algebra

    pecans priced at $5.85 per pound are mixed with almonds priced at $4.93 per pound to make a 40 pound mixture that will sell for $5.62 per pound. How many pounds of pecans and how many pounds of almonds must be used for this mixture?
  7. College Algebra

    A grocer mixes peanuts that cost $1.49 per pound and walnuts that cost $2.69 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $2.21 per pound. How much of each kind of nut did the grocer put into the mixture?
  8. MATH

    A coffee merchant combines coffee that costs $5 per pound with coffee that costs $4.20 per pound. How many pounds of each should be used to make 26 lb of a blend costing $4.80 per pound?
  9. math

    How many pounds of a $1.20 per pound nut mixture must be mixed with two pounds of a 90 cents per pound mixture to produce a mixture that sells for $1.00 per pound?
  10. Algebra

    A cashew and raisin mixture costs $2 per pound. You buy a 4.5,pound mixture of cashews and raisins. If cashews cost $2.50 per pound and raising cost $1.25 per pound, how many pounds of cashews and how many pounds of raisins make up …

More Similar Questions