Math

posted by .

If 31/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost?

A. $.14
B. $.18
C. $.20
D. $.28
is d the right answer?

  • Math -

    $0.98/3.5 = $0.28

    yes, D is correct.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    susan wants to mix 10 pounds of virginia peanuts that cost $3.50 a pound with Spanish peanuts that cost $3.00 a pound to obtain a mixture that costs $3.40 a pound. How many pounds of Spanish peanuts should she use?
  2. Math

    You have $5 to spendon fruit for a picnic. Apples cost $0.99 per pound and bananas cost $0.49 per pound. Write an inequality to model the amount of apples and bananas you can buy.
  3. math

    Grapes cost $2 per pound. How much does the given amount cost?
  4. Algebra

    3 pounds of squash and 2 pounds of eggplant cost $2.85. The cost of 4 pounds of squash and 5 pounds of eggplant is $5.41. What is the cost of each pound?
  5. math

    The cost of one pound of peanuts is 60% of the cost of one pound of cashews. If one pound of cashews costs $2, what is the cost of one pound of peanuts?
  6. math please explain

    Apples cost $1.62 per pound, and bananas cost $0.48 per pound. What is the total cost for 2 1/2 pounds of apples and 1 1/3 pounds of bananas?
  7. math

    33 pounds of bananas cost $163.50. how much would 18 pounds cost?
  8. math

    33 pounds of bananas cost $163.50. how much would 18 pounds cost?
  9. Algebra

    Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost?
  10. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples …

More Similar Questions