Post a New Question

Math

posted by .

If 31/2 pounds of bananas cost $.98, how much would one pound cost?

A. $.14
B. $.18
C. $.20
D. $.28
is d the right answer?

  • Math -

    $0.98/3.5 = $0.28

    yes, D is correct.

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question