Post a New Question

Math

posted by .

Is 0.689 greater of less than 0.6890?

Beef that weighs 6.6lb cost $3.75 per pound. what is the cot of the beef.

Solve this 16 / (2^2+4)

Multiply 6/19 x 3/4. what is the answer is simplest form

  • Math -

    0.689 = 0.6890

    Multiply: 6.6 * $3.75 = ??

    If you post YOUR answers for the last two problems, we'll be glad to check them.

  • Math -

    16 / 2 x 2 +4 = 16 / 4+4
    16/ 8 = 2

    the last one not sure? how to set up

  • Math -

    Yes! Your third problem is correct.

    6/19 * 3/4

    Multiply the numerators together and then the denominators.

    6 * 3 = 18
    19 * 4 = 76

    6/19 * 3/4 = 18/76 = 9/38

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Ivan bought 4.6 pounds of beef at the market for total of $36.57. He calculated that the price per pound of the beef was $0.79 per pound . Explain why Ivan's calculation cannot be correct.
  2. microeconomic

    Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork per month. The price of beef is $ 1.50 per pound, and pork is $ 2.00 per pound. Assuming you have studied economics and achieved consumer equilibrium, what is the ratio …
  3. math

    calvin buys 3/5 pound of ground beef. he divides the beef into 6 equal portions. a)find the weight of 1 portion of beef. b)fin the weight of 4 portions of beef.
  4. Math

    Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer spent $33.18 on ground beef for a BBQ. Choose the equation and solution that would correctly show how many pounds of ground beef the customer bought. A. 3.95 รท x …
  5. math

    13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package?
  6. Math

    At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 cents. 1 pound of beef and 2 pounds of duck costs 951 cents. What is the total cost of 1 pound of beef, 1 pound of chicken, and 1 pound of duck (in cents)?
  7. math

    The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average price of beef is $2.42 per pound, about how much is spent on beef by each american?
  8. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  9. Math

    Bought 2 2/3 pounds of beef for $10.00 what is the cost per pound
  10. math

    Rose uses 1/8 pound of beef for each taco she makes. if she wants to make 12 tacos, how much beef will she need

More Similar Questions

Post a New Question