Pre algebra

posted by .

What kind of equation would I need for the total weekly cost if a cart rents for $92 and to buy dry ice every day for $2.50 a pound and you need 10 pounds a week. And you are supplied with bars for $0.55 each and you have to sell them for $2.75 per bar. How would I make this as an equation for weekly costs and explain how the coefficients relate to the situation. I THink I have it but Im not sure

  • Pre algebra -

    we don't know how many bars are bought, let's call that number n

    since you want only the "cost"
    Cost = 92 + 10(2.5) + .55n

    profit = 2.75n - cost

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. pre- algebra

    Is this equation right for this story? c=2.50*10*.55*2.75x You are considering taking a job with the dove bar company for the summer. They will rent an insulated cart to you that you can take to any street corner in the south ben area
  2. Calc

    You need 50 pounds of two commodities costing $1.25 and$1.60 per pound. a) Verify that the total cost is y=1.25x + 1.60(50 - x), where x is the number of pounds of the less expensive commodity. b) Find the inverse function of the cost …
  3. MATH

    7. Tina lost 3 pounds on the first week of her diet. She gained a pound on the second week, and then lost 2 pounds a week during every week afterwards. She has been dieting for a total of 13 weeks. How many pounds has Tina lost in …
  4. gg

    you need 50 pounds of two commodities costing $1.25 and $1.26 per pound,verify that the total cost is y=1.25x+1.60(50-x),where x is the number of pounds of the less expensive commodity.
  5. Math

    Tina lost 3 pounds on the first week of her diet. She gained a pound on the second week, and then lost 2 pounds a week during every week afterwards. She has been dieting for a total of 13 weeks. How many pounds has Tina lost in all?
  6. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  7. Algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $7 per pound with coffee beans that cost $5 per pound. How many pounds of each should be used to make a 50-pound blend that sells for $5.79 per pound?
  8. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound?
  9. algebra/trig

    You need a 100 pounds of two types of candy that cost 50 cents per pound and 75 cents per pound. A.) Verify that your total cost is c(x)=0.50x + 0.75(100-x) thx a ton:)
  10. Algebra

    Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost?

More Similar Questions