Pre Algebra

posted by .

What is the unit rate if the question is $3.29 for 12 cans?

  • Pre Algebra -

    Just divide the cost by the number of cans purchased and you will have your answer.

  • Pre Algebra -

    It is approximately 27 cents per can.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  2. Pre-Algebra

    Express as a unit rate: $5 for 10 cans of soup.
  3. Pre-Calc

    Starkist tuna company will package tuna fish in 2-L cans. Find the radius and the height of the cans if the cans have a surface area which is less that 980 cm^2. I have no idea how to go about this, it seems like geometry to me. Can …
  4. Pre-Calc

    The Sweet Drip Beverage C. sells cans of soda pop in machines. It finds that sales average 26000 cans per month when the cans sell for 50cents each. For each nickel increase in the price, the sales per month drop by 1000 cans. Determine …
  5. pre Algebra

    Sam traveled 570 miles in 8.5 hours. Find the unit rate to the nearest hundredth.
  6. algebra 2

    the number N of aluminum cans used each year varies directly as the number of people P using the cans if 55 people use 13,805 cans in one year how many cans are used in a cith which has a population of 1,469,000 what is the number …
  7. Pre-Algebra

    Grete Waitz won the New York marathon nine times. The rate at which she ran during her last victory in 1988 was 26 miles in 148 minutes. To the nearest hundredth, what was the unit rate for her last race?
  8. math

    Stacey used her 20% discount card to buy 7 cans of tomatoes and 15 cans of mushrooms for $10.64. The next day Brian spent $ 7.21 on 17 cans of tomatoes and 5 cans of mushrooms in a "30% off" sale. Find the undiscounted pre- sale price …
  9. Pre Algebra

    Is anyone from connexus academy who took the Unit 4 Lesson 7 Polynomials and Properties of Exponents Unit Test?
  10. Pre Algebra

    A baker can prepare 2 1/2 dozen cupcakes in 1/4 hour. what is the unit rate?

More Similar Questions