chem lab

posted by .

My lab is on Comparison of the B-carotene content of raw and cooked carrots...if you use a single 5.0g piece of carrot, do you expect to extract more or less B-carotene than with the finely cut carrot sample? explain.

  • chem lab -

    This involves surface area if I'm not incorrect. Which has more surface area?

  • chem lab -

    Think surface area. Which melts faster? A 10 lb block of ice or 10 lbs of ice chips.?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Biology

    1. A famous scientist once said that wherever in the universe life exists, some of those life-forms must be colored. Why would the scientist make such a statement?
  2. 6th grade science

    why would a shredded carrot turn the softest when it is sitting on top of a table out in the open air compared to the carrot in water and the carrot in salty water?
  3. Chem Lab Help

    I wanted to know if any one has done the Determination of ASA Content of Tablets Lab Report. I need help doing the post lab questions
  4. 4th grade math

    kareem put 5 carrot sticks on each of 8 plates. he had 4 carrot sticks left over. how many carrot sticks does he have
  5. Algebra

    A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did A buy?
  6. Science

    One of the accessory pigments used in photosynthesis is beta-carotene, a carotenoid found in high concentration in carrots. When one molecule of beta-carotene is split by an enzyme, two molecules of vitamin A are produced. Removal …
  7. Chemistry

    Calculate the molar extinction coefficients for carotene and chlorophyll using the peaks of highest absorption and Beer’s law.Show your calculations.basically solve for e A = ebc Carotene (Yellow) = Highest peak 450 nm and 0.455 …
  8. Math

    Jill bought so e carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did she buy?
  9. math

    The kids can choose 3 sides at the cafeteria, including a. fries, b.carrots, c. macaroni, d. broccoli, e. beans. how many choices they have?
  10. Math

    Every Wednesday is salad bar day at Ashley's school. The most popular ingredients are cherry tomatoes, cucumber slices, and shredded carrot. Last Wednesday, out of the 27 students in Ashley's class- 14 took carrot 13 took cucumber …

More Similar Questions