chem again

posted by .

Use Charles Law to solve for the missing value of each of the following a) 80.0 mL, T1= 27 degrees C, T2=77 degrees C. V2 =?
b)V1= 125 L, V2=85.0L T2=127degrees C T1=?
c) T1=-33degrees C V2=54.0mL, T2=160.0 degrees C V1=?

can somebody help me with atleast a and do step by step so i can understand how to do b and c

  • chem again -

    Charles' Law is
    V1/T1 = V2/T2
    T must be in Kelvin.

  • chem again -

    80.0 = 27
    77= ???
    right

  • chem again -

    Do you know what Kelvin is? Why do you persist in using degrees C when it must be changed to Kelvin. The formulas don't work with C. They work only with Kelvin.

  • chem again -

    i don't know how to.. that's why i asked could if u could just help me step with step with how to do A. that way if i could see what i'm missing i could do the others and know how to do other questions.

  • chem again -

    Use Charles Law to solve for the missing value of each of the following a) 80.0 mL, T1= 27 degrees C, T2=77 degrees C. V2 =?
    b)V1= 125 L, V2=85.0L T2=127degrees C T1=?
    c) T1=-33degrees C V2=54.0mL, T2=160.0 degrees C V1=?


    80 mL....27 C. Kelvin = 27 + 273= 300 K.
    V2.......77 C. Kelvin = 77 + 273= 350 K.

    80/300 = V2/350
    Cross multiply.
    80*350 = 300*V2
    Solve for ??
    V2 = 80*350/300 = 93.3 mL
    Check my arithmetic.
    Check my work.

  • chem again -

    i attempted to do b and c can you tell me if i did it right?

    125...... T1
    85.0 ....127 Kelvin 127+ 273= 358

    125= 85
    T1=358
    125*358/85= 526.5

    for C i did
    V1... -33 C Kelvin -33+273=240
    54.0ml....160 C Kelvin 160+273=433
    V1=54
    240=433
    54*240/433=29.9
    T1

  • chem again -

    c is ok.
    b would be ok but you made an error in adding 127 + 273. My calculator gives me 400 and not 358. I THINK you added in 85 which is V2 and not 127 for T2.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. basic geometric

    a would like to get someone too help me with these math problem. Two angles of a triangle are 40 degrees and 62 degrees; what is the third angle's measur?
  2. Math

    1. Find the value of Sin^-1(-1/2) a. -30 degrees b. 30 degrees c. 150 degrees d. 330 degrees 2. Find the exact value of cos(-420 degrees) a. -1/2 b. 1/2 c. sqrt of 3/2 d. -sqrt of 3/2 3. p(-9/41, 40/41) is located on the unit circle. …
  3. chem

    use boyles law to solve for the missing value in the following P1=0.75atm,V2=435ml,P2=0.48atm, V1=?
  4. Chemistry

    1. Calculate the number of molecules in a deep breath of air whose volume is 2.15 L at body temperature, 36 degrees Celsius, and a pressure of 740 torr. 2.A fixed quantity of gas at 24 degrees Celsius exhibits a pressure of 740 torr …
  5. math

    could someone please help. given each set of data for ∆ABC: a) solve for b given ∠B=88 degrees,a=31.5m,c=25.6cm b) solve for a given ∠B=66 degrees,∠C=28 degrees,c=11.6cm i) state whether the sine law or cosine …
  6. trig

    Use the Law of Sines to solve each triangle. P=110 degrees p=125, r=200 in triangel PQR
  7. Science-Chemistry

    1. What is Charles’s law? • State the definition of the law in words. • What are the assumptions of Charles’s law?
  8. Math

    Four of the angles of a pentagon measure 85 degrees, 110 degrees, 135 degrees, and 95 degrees. Find the measure of the missing angle. A. 115 degrees B. 95 degrees C. 135 degrees D. 85 degrees Is the answer D?
  9. Math

    What's the value of the missing angle *picture of a triangle and square put together which basically makes a hexagon. angles are 90 degrees, 90 degrees, 130 degrees, 130 degrees. I have to find the last angle.* A. 50 degrees B. 60 …
  10. physics

    Add the following vectors: 440 N at 100 degrees 905 N at 160 degrees A.1187.7 N at 128.7 degrees B.1010.4 N at 48.2 degrees C.1345 N at 130 degrees D.1013.5 N at 149 degrees

More Similar Questions