math

posted by .

If the rental fee on a land line phone is $45 per month and $0 per month for a cell, and the cell cost 85 cents a minute and the land line cost 15 cents a minute, with calls for one month on both phones totaling 1 hr and 5 mins,show how the land line phone cost less than using a cell.

  • math -

    Figure out the cost for the minutes then compare the two. The cell is .85 per minute times 65 minutes. The land line is .15 per minute times 65 minutes plus the $45 monthly fee for the total cost.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    ABC phone company charges $18 per month plus 7 cents per minute of phone calls. XYZ phone company charges $9 per month and 10 cents per minute of phone calls. How many minutes of phone calls should be made each month to make the costs …
  2. math

    MaineCellular offers a phone plan that costs $12 per month plus 10 cents per minute. Portland Wireless offers a plan that costs $20 per month plus 5 cents per minute. How many minutes could you use in a month so that it would cost …
  3. geometry

    a phone company charges a flat monthly fee of $15 for cell phone services, plus an additional fee for every minute you talk. in a given month, you are charged $36 for the 24 minutes you talked( not including the $15 flat fee.) let …
  4. pre-albegra word problem

    I need to write a verbal rule to determine the total monthly cost of my cell phone, assuming I go over the 200 minutes. basic cell phone rate plan cost $29.99 a month plus 45 cents per minute for every minute over 200 minutes during …
  5. math

    43. A phone company charges 10 cents per minute for the first 3 minutes of a call, and 10-cents for each minute thereafter.What is the cost, in cents, of a 10-minute phone call?
  6. Algebra

    This is for a project for Beginning Algebra at Great Bridge Middle School 8th grade class. Here's the questions: The number of companies offering cell phone service has grown rapidly in recent years. The plans they offer vary greatly …
  7. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $13 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays 8 cents per minute of use. …
  8. Algebra I

    You have decided to try and convince your parents to let you get your own cell phone. After finding out that the flat monthly rate for unlimited minutes $35.00, which you can afford, you offer to pay the cost yourself. However, just …
  9. MATH

    I am new to this site. I am not sure if my last post went thru, with my calculations for review, so I will copy and paste my entire query. Thanks for your assistance. === Additional questions: this is for a form I need to fill out …
  10. Math

    Verizon has two different cell phone plans. The cost, Y, of plan A is $11 a month Plus $.21 per minute. The cost, Y, of Plan B is $20 a month plus $.10 per minute. After how much time to the nearest minute will the cost of plan a B …

More Similar Questions