math

posted by .

Susan has $25. She is going to spend $4 on a book, then $3 per day on lunch.
a)Write an equation that represents the following question: "How many days can Susan buy lunch using this plan?"
b) Solve your equation, and check your solution.

  • math -

    a) d=(25-4)/3
    b) do the rest itll be easy

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MATH

    You have $110 IN YOUR lunch account and plan to spend $2.75 each school day. a) Write and graph a linear equation that represents the balance in your lunch account (i just need help making an equation for this problem) b) How many …
  2. Criminology QUESTION

    Susan,A detective with the New Hampshire Police dept has been sent to the NYC police department to work with detectives and while there in NY she sees a woman wanted for murder.Susan asks the woman to lunch,and mentions she is from …
  3. ashford unversity

    1. Susan and Molly, employees in a busy call center, are chatting at lunch. Between bites of fried chicken, French fries, high calorie soda, and a tiny salad, Susan begins to complain to Molly that she can’t seem to lose weight and …
  4. 6th grade math

    3 kids can buy a hot lunch salad bar or bring from home. On a slip of paper they each write a number 1,2, Or 3. They add the sum to find the total. If te sum is 3,4, or 5 they buy a hot lunch if it is 6 or 7 they buy a salad bar if …
  5. Math

    1. Lucita works at a fitness center and earns $5.50. per hour. She worked 3 hours on Friday and x hours on Saturday. Write an expression to represent her total wages earned. 5.50(3)+5.50x 2. You and your friend spend a total of $15 …
  6. Math

    You went to lunch with your friend, and the bill was $19.00. Your lunch is $3.00 more than your friend's. How much was your friend's lunch?
  7. algebra 1

    During the lunch rush, the "catch of the day" is ordered 24 times. If the number of "catch of the day" orders represents 2/9 of the total lunch orders x, which equation could be used to determine the number of lunch orders taken that …
  8. Math

    Susan has a balance of 110 dollars in her school lunch account and she spends 6 dollars per day for lunch. Her sister Evelyn has $83 in her account and she spends 4 dollar per day for lunch. Write and solve an inequality that shows …
  9. Math

    Andrew is given a weekly allowance of $17.50 he uses $4.50 for lunch on Monday what amount at the most can he spend each day if he wants to spend the same amount each of the remaining 4 days write an inequality and solve
  10. Math

    Rachel spent half of her money on lunch and one quarter on a book she had 1.50 dollars left how much did she spend on lunch

More Similar Questions