math

posted by .

Find the unit price (cost for 1 ounce), to determine which is the best buy on pasta sauce? (1 qt = 32 oz).

a) 1 qt for $1.29
b) 45 oz for $1.59
c) 48 oz for $1.79

  • math -

    Your question is incomplete

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Four brands of soap are available in a local store. Compute the unit price and decide which brand is the best buy. Brand Ounces Total Price Unit Price Squeaky Clean 5.5 $0.36 Smell Fresh 7.5 0.41 Feel Nice 4.5 0.31 Look Bright 6.5 …
  2. math

    one more Brand “A”: 6 ounce can for $1.20 Brand “B”: 7 ounce can for $1.47 Brand “C”: 8 ounce can for $1.52 Which is the better buy, and what is the unit, rate, and final price for each brand?
  3. Math

    Find the best buy on pasta sauce a. 45 oz for $1.59 b. 1qt 16oz for $1.99 c. 1qt for $1.29 d. 48 oz for $1.79 Is the following set of number a perfect triple 13, 15, 18 yes or no
  4. math

    A 2-pint bottle of soy sauce costs $1.79. If the unit price remains the same, how much wi 2 gallons of soy sauce cost?
  5. 7th grade math Ms. Sue please!

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left?
  6. Math

    1. A box of crackers has 24 grams of fat. the box contain 8 servings. What is the unit rate?
  7. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24?
  8. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left?
  9. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left?
  10. math

    if a 16 oz of pasta cost $1.39, what is the unit price?

More Similar Questions