HELLLPPPPPPPP!!!!!!

posted by .

Write an equation to solve the following problem.

During the season, two apple trees and three pear trees produced a total of 126 pieces of fruit. Each apple tree produced the same number of apples, and each pear tree produced two more pieces of fruit than either apple tree. How many pieces of apples did each Ray's apple trees produce in one season? Complete the table below and answer in a complete sentence.

Then solve the equation.

  • HELLLPPPPPPPP!!!!!! -

    I don't see a table, but let's solve.
    2 apple trees = 2x
    3 pear trees = 3 (x + 2) since they produced 2 more than the apple trees
    So, 2x + 3(x+2) = 2x + 3x + 6 = 126
    5x + 6 = 126
    5x = 120
    x = 24
    Remember that x is the number of apples per tree and each pear tree will be 2 more than the apples.
    Hope this helps!

  • division -

    how to do division.2 goes into 628 how many times

  • HELLLPPPPPPPP!!!!!! -

    48 pieces of apples

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  2. Algebra!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  3. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  4. Pre-Algebra

    Write an equation to solve the following problem. During the season, two apple trees and three pear trees produced a total of 126 pieces of fruit. Each apple tree produced the same number of apples, and each pear tree produced two …
  5. Math

    A pear contains 30 calories more than an apple. Ten apples have as many calories as seven pears. Find the number of calories in an apple and in a pear.
  6. math

    There are 50 apple trees in an orchard, and each tree produces an average of 200 apples each year. For each additional tree planted within the orchard, the average number of apples produced drops by 5. What is the optimal number of …
  7. word problem(algebra)

    at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!
  8. Calculus

    There are 50 apple trees in an orchard, and each tree produces an average of 200 apples each year. For each additional tree planted within the orchard, the average number of apples produced drops by 5. What is the optimal number of …
  9. maths

    people of sundergram planted a total of 102 trees in the village garden some of the trees were fruit tress.the number of non fruit trees were two more than three times the number of the fruit trees. what was the number of fruit tree …
  10. Math

    Six apples cost as much as four pears. Each pear costs $4 more than each Apple. What is the cost of one pear?

More Similar Questions