Post a New Question

Math

posted by .

Open ended
Need HELP PLEASE!!!




Mr.Guy isfinishing his patio. The Patio is 14ft. by 4yds.

-If each square tile is 2 by 2, how many will he need?

-If the tile is 5 dollars each, but he gets every 5th one free, how much will it cost?

-If tiles are also sold in boxes of 15 that cost 30 dollars, Should he buy the boxed instead? Why?

  • Math -

    14 ft * 4 yds * 3 ft/yd = 168 ft^2

    each tile = 2*2 = 4 ft^2

    168/4 = 42 tiles

    5 tiles cost 4*5 = $20

    42/5 = 8 + 2/5

    so
    20*8 + 2*5 = 160+10 = $ 170

    42/15 = 2.8
    so he can buy 3 whole boxes for 3*30 = $90 big saving
    He would have three left over then, tough.

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question