Programming

posted by .

How do I declare how many boxes there are and how much per box with this information.....
Write an IceCreamStation class in Java. An ice cream station sells ice cream cones, but needs to buy ice cream (by the pint) and cones (by the box) to make the ice cream cones. A box of cones contains 20 10 cones and has a fixed price of $2.50 per box; a pint of ice cream also has a fixed price of $3.25 per pint. To make an ice cream cone, you need a single cone and 1/4 of a pint of ice cream. The price of an ice cream cone is not fixed and is indicated during a sale.

An ice cream station should be able to monitor its inventory: how many cones it has left as well as how much ice cream it has left. In addition, it should keep track of how many ice cream cones it has sold so far and how much money it has on hand. When an ice cream station is created, start it off with $100.00.

You will need to implement the following methods for the IceCreamStation class:

* buyCones: buys cones by the box; number of boxes is indicated as a parameter
* buyIceCream: buys ice cream by the pint; number of pints is indicated as a parameter
* sellIceCreamCones: sells ice cream cones; both the number of ice cream cones and the unit price are indicated as parameters
* getConesLeft: returns the number of cones left
* getIceCreamLeft: returns the amount of ice cream left (in pints)
* getNumIceCreamConesSold: returns the number of ice cream cones sold
* getCashOnHand: returns the cash the station has on hand (in dollars)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra 2

    an ice cream store has 31 flavors of ice cream and 10 toppings. A regular sundae has one flavor of ice cream, one topping, and comes with or without whipped cream. How many different ice cream sundaes can be ordered?
  2. Math ( Word Problem )

    Joel sells ice cream cones at the county fair. he has to rent the equipment for $49 and spend $.043 on ingredients for each one. How many ice cream cones must he sells at $1.10 each in order to make a profit?
  3. Maths

    An ice cream store sells 20 different flavors of ice cream and 3 different types of cones. How many different combinations of cone and ice cream flavor are possible, if customers are permitted to choose only one flavor of ice cream …
  4. math

    one out of every five people who buy ice cream buys vanilla ice cream. If a store sells 75 ice cream cones in one day, about how many will be vanilla
  5. Math

    An ice cream store sells 30 different flavours of ice cream and it offers a choice of 3 different kinds of cones. In how many ways can we order a dozen two-scoop ice cream cones if any two of them in one order must differ at least …
  6. math

    An ice cream store sells 30 different flavours of ice cream and it offers a choice of 3 different kinds of cones. In how many ways can we order a dozen two-scoop ice cream cones if any two of them in one order must differ at least …
  7. Math

    An ice cream store sells 30 different flavours of ice cream and it offers a choice of 3 different kinds of cones. In how many ways can we order a dozen two-scoop ice cream cones if any two of them in one order must differ at least …
  8. Math

    An ice cream store sells 30 different flavours of ice cream and it offers a choice of 3 different kinds of cones. In how many ways can we order a dozen two-scoop ice cream cones if any two of them in one order must differ at least …
  9. Math

    An ice cream store sells 30 different flavours of ice cream and it offers a choice of 3 different kinds of cones. In how many ways can we order a dozen two-scoop ice cream cones if any two of them in one order must differ at least …
  10. Ivy tech

    if one out of every five people who buy ice cream buys vanilla ice cream. If a store sells 125 ice cream cones in one day, about how many will be vanilla?

More Similar Questions