algebra

posted by .

mrs.Goh bought 4 bags of rice at $5.28 per bag ,5 packets of biscuits at $1.25 per packet and 2.8 kg of meat at $7.40 kg per kg.Assuming that GST was absorbed by the retailer,calculate the total amount she spent ?
What would be change if she paid for all these with a $5o-note?

  • algebra -

    $5.28 x 4 = ??











    $5.28/bag x 4 bags = ??
    $1.25/packet x 5 packets = ??
    $7.40/kg x 2.8 kg = ??
    Now add all together to obtain the total cost, then subtract from $50. The difference is the change returned to Mrs. Goh.









    5

  • algebra -

    $21.12

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Mathematics

    Anthony uses 1.2 metres of leather and one buckle when he makes a leather belt. He can make 15 belts per hour and he values his labour $11 per hour. Anthony buys his supplies in bulk. The leather comes in rolls 50 metres long at a …
  2. Algebra 1

    Ruffles cost $3.49 per bag. Chips-Ahoy cost $3.99 per bag. Bobby spent 42.39. If he bought 5 more bags of Chip-Ahoy than Ruffles, how many bags of each snack did he buy?
  3. math

    Students are baking muffins to sell to raise money. They bake muffins in trays of 24 muffins each. They want to divide the muffins on each tray into equal packets. Which packet size would result in muffins from each tray being left …
  4. algebra

    A chicken farm orders bags of feed from two farmers. Store X charges $20 per bag, and store Y charges $15 per bag. The farm must obtain at least 60 bags per week to care for the chickens properly. Store Y can provide a maximum of 40 …
  5. math

    A retailer planned to buy some computers form a wholesaler for a total of Shillings 1,800,000. Before the retailer could buy the computers the price per unit was reduced by shillings 4,000. This reduction in price enabled the retailer …
  6. math

    A retailer planned to buy some computers form a wholesaler for a total of shilling 1,800,000. Before the retailer could buy the computers the price per unit was reduced by shilling 4,000. This reduction in price enabled the retailer …
  7. Economics

    Given the following diagrams: Q1 = 16 bags. Q2 = 11 bags. Q3 = 23 bags. The market equilibrium price is $53 per bag. The price at point a is $85 per bag. The price at point c is $5 per bag. The price at point d is $63 per bag. The …
  8. Math

    Pupils contributed some money to help needy people. They bought twenty four 2-kg packets of flour, thirty six 1-kg packets of flour and fifty kilogram bag of sugar. The flour was packed in 500 g packets and the sugar in 250 g packets. …
  9. math

    Pupils contributed some money to help needy people. They bought twenty four 2-kg packets of flour, thirty six 1-kg packets of flour and a fifty kilogram bag of sugar. The flour was packed in 500g packets and the sugar in 250 g …
  10. math

    Students contributed some money to help needy people. They bought twenty four 2-kg packets of flour, thirty six 1-kg packets of flour and a fifty kilogram bag of sugar. The flour was packed in 500 g packets and the sugar in 250 …

More Similar Questions