algebra

posted by .

the basketball team is trying to raise $475 for new uniforms if they sell candy boxes for $2.75 a box how many boxes will they have to sell to raise $475?

  • algebra -

    b = number of boxes
    2.75b = 475
    b = 172.7
    but since you can't sell a 7th of a anything therefore you would sell 173 boxes

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra 2

    Linear Programming Your club is making boxes and plant hangers to sell as a fundraiser. Your profit is $10 for a box and $8 for a hanger. How many boxes and hangers should you make in order to maximize your profit under the following …
  2. Math

    Suppose you have a cookie stand, and when you charge $3 per cookie box you sell 200 boxes. But when you raise your price to $4 you only sell 120 boxes.
  3. MAT101

    Suppose you have a cookie stand, and when you charge $3 per cookie box you sell 200 boxes. But when you raise your price to $4 you only sell 120 boxes. Write the equation for the number of boxes you sell as a function of the price …
  4. Math 101

    Suppose you have a cookie stand, and when you charge $3 per cookie box you sell 250 boxes. But when you raise your price to $4 you only sell 120 boxes. a. Write an equation for the number of boxes you sell as a function of the price …
  5. calculus

    A candy company needs a custom box for their truffles. The box they've chose is in the shape of a cylinder with a hemisphere of the same radius on top. The total volume of the box is V= (1/2) ((4pir^2)/(3))+ pir^2 (y-r), where y is …
  6. Math

    For a fundraiser the soccer team is planning to sell potting soil. The two boxes they will use to sell the soil are shown below. How much do you think they ought to charge for the larger box of potting soil based on the volume of the …
  7. math

    have 10 boxes each box contains 50 peices and we're selling for 8.00 per box. If I had to repackag them into 20 pieces each how much would I sell the repacked boxes for ?
  8. 6th Grade Math

    Caleb sold boxes of candy. Some sold for $2, and some sold for $3. He sold a total of 35 boxes and received $92. How many boxes did he sell for $2?
  9. Math

    Moore Supermarket began the year with 300 boxes of oat flake cereal with a unit cost of $1.89. During the year, the following additional purchases were made: May 1 200 boxes@$2.10/each June 1 400 boxes@$2.20/each August 1 250 boxes@$2.40/each …
  10. Math

    Moore Supermarket began the year with 300 boxes of oat flake cereal with a unit cost of $1.89. During the year, the following additional purchases were made: May 1 200 boxes@$2.10/each June 1 400 boxes@$2.20/each August 1 250 boxes@$2.40/each …

More Similar Questions